Madde bağımlılığı tanısı almış bireylerde yaşam pozisyonları ile depresyon arasında ontolojik iyi oluşun aracılık rolünün incelenmesi
Examination the mediator effect of ontological well-being between life positions and depression in individuals substance addiction
  1. Tez No: 529215
  2. Yazar: NAZ TİLBE KONUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı; madde bağımlısı bireylerin yaşam pozisyonları ile depresyonları arasında ontolojik iyi oluşun aracılık rolünün incelemektir. Araştırma nicel yöntemle tasarlanmış ve 230 kişiyle görüşülmüştür. Araştırmanın katılımcılarını Küçükçekmece Bağımlılıkla Mücadele Danışmanlık ve Rehabilitasyon Merkezi (BAYAMER) ve Balıklı Rum Hastanesi Vakfında tedavi gören madde bağımlılığı tanısı almış kişiler oluşturmaktadır. Verilerin toplanması için anket formu kullanılmıştır. Başta demografik form olmak üzere, kısa depresyon semptom ölçeği, yaşam pozisyonları ölçeği ve ontolojik iyi oluş ölçeğinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen yapısal modelde, madde bağımlılarının ontolojik iyi oluşunun, yaşam pozisyonları ve depresyonları arasındaki ilişkide istatsitiksel olarak anlamlı etkiye sahip olduğu görülmüştür. Sonuçlar ilgili alanyazına göre tartışılmış ve ileride yapılabilecek çalışmalar önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is; the mediating role of ontological well-being between life positions and depressions of drug-addicted individuals. The research was designed with a quantitative method and interviewed with 230 people. Participants of research are addicted inviduals who treated at the Küçükçekmece Center for Combating Dependence Counseling and Rehabilitation and Balıklı Rum Hospital. Questionnare form was used to gather data. The form includes firstly demographic form, short depression symptom scale, life position scale and ontological well-being scale. In the structural model obtained as a result of the research, it has been found that ontological well-being of substance addicts have a statistically significant effect on life-position and depression relations. The results are discussed according to the related literature and future studies are suggested.