Psikotik bozukluk tanısı almış hastalarda madde kullanımının bilişsel fonksiyonlarla ilişkisinin incelenmesi
The relationship between substance use and cognitive functions i̇n patients diagnosed with psychotic disorders
  1. Tez No: 964335
  2. Yazar: RAMAZAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma, psikotik bozukluk tanısı almış bireylerde madde kullanımının bilişsel işlevler üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Psikotik bozukluklar, bireylerin düşünce, algı ve davranış süreçlerinde ciddi bozulmalara yol açan ruhsal hastalıklardır. Madde kullanımı ise bu bireylerde bilişsel bozulmaları artırarak klinik tablonun karmaşıklığını derinleştirebilmektedir. Çalışmada, madde kullanan ve kullanmayan psikotik bozukluk tanılı bireyler ile sağlıklı kontrol grubunun bilişsel işlevlerinin karşılaştırılması yapılmıştır. Araştırma, NPİstanbul Beyin hastanesinde yatan, 20 madde kullanmayan psikotik bozukluk tanılı, 20 madde kullanan psikotik bozukluk tanılı ve 20 sağlıklı kontrol bireyi olmak üzere toplam 60 katılımcı üzerinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların bilişsel işlevleri Montreal Bilişsel Değerlendirme Testi (MoCA) ve madde kullanımı ile ilişkili değişkenler ise Bağımlılık Profil İndeksi Kısa Formu (BAPI-KISA) ile değerlendirilmiştir. Veriler, bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve çoklu regresyon analizleri ile incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, Psikotik + Madde grubunun bilişsel işlevlerinin diğer iki gruba göre belirgin şekilde daha düşük olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of substance use on cognitive functions in individuals diagnosed with psychotic disorders. Psychotic disorders are severe mental illnesses characterized by significant impairments in thought, perception, and behavioral processes. Substance use further exacerbates cognitive deterioration in these individuals, increasing the complexity of the clinical presentation. This study compares the cognitive functions of individuals diagnosed with psychotic disorders who use substances, those who do not, and a healthy control group. The research was conducted with a total of 60 participants hospitalized at NP Istanbul Brain Hospital, comprising 20 individuals with psychotic disorders who do not use substances, 20 individuals with psychotic disorders who use substances, and 20 healthy controls. Cognitive functions were assessed using the Montreal Cognitive Assessment (MoCA), while substance use-related variables were evaluated using the Addiction Profile Index-Short Form (BAPI-KISA). Data were analyzed using independent sample t-tests, one-way analysis of variance (ANOVA), and multiple regression analyses. The results indicated that the cognitive functions of the Psychotic + Substance group were significantly lower compared to the other two groups.