Görsel iletişim tasarımında infografik kullanımı ve uygulamalar
Infographic use in visual communication design and applications
  1. Tez No: 529219
  2. Yazar: MURAT GÖKCE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH DENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Görsel iletişim tasarımı sürecinde kullanılan her türlü dijital ve basılı mecrada, grafikler, fotoğraflar, illüstrasyonlar, tipografiler, haritalar, tablolar ve ikonlar gibi birçok bileşen değişik kombinasyonlarla bir arada kullanılabilmektedir. Tüm bu bileşenleri farklı yöntem biçimleriyle kullanan ve bilginin farklı görsel formlarını içerisinde barındıran bilgi grafikleri (infografik) günümüz görsel iletişim araçları arasında yeni bir trend olarak kendini göstermeye başlamıştır. Bu çalışmada infografik, infografik türleri ve kullanım mecralarının yanı sıra, tasarım yapılırken kullanılan yöntem ve teknikler incelenerek sektörde hangi mecralarda hangi tür infografiklerin tercih edildiği ve infografik tasarımların iletişim süreci üzerindeki etkisi irdelenmiştir. Birinci bölümde; çalışmanın amacı ve araştırma metodolojisi üzerine giriş yapılmıştır. İkinci bölümde; görsel iletişim tasarımı ve infografik başlığı altında, görsel iletişim tasarımının tanımı ve görsel iletişim tasarım türlerine değinilmiştir. Bunun yanı sıra infografik tanımı yapılıp infografik tasarım yaklaşımının geçmişten günümüze tarihsel gelişimi irdelenip infografik anlatım yöntemleri ve teknikleri üzerine durulmuştur. Farklı tasarım teknikleriyle yapılan infografiklerin örneklendirilerek, infografik değerlendirme kriterleri ve üzerine araştırmalar yapılmıştır. Üçüncü bölümde; infografik tasarımı yapılırken kullanılan yöntem ve teknik araçlarla birlikte ayrıca info (bilgi) üretme üzerine bir çalışma yapılmış ve bu araçların birbirleri ile olan hiyerarşik sıralaması belirlenip, hangi tür infografik tasarımında hangi araçların kullanılması gerektiği örneklerle belirtilmiştir. Dördüncü bölümde; üçüncü bölümdeki araştırma ve incelemeleri örneklendirme kapsamında kendi tasarımlarım olan infografik önerilerim ve açıklamalarına yer verilmiştir. Beşinci bölümde ise; sonuç ve önerilerle birlikte çalışmanın literatüre olan katkısı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Many components such as digital and printed media, graphics, photographs, illustrations, typographers, maps, tables and icons used in the process of visual communication design can be combined with different combinations. Information graphics (infographics), which use all these components in different method forms and contain different visual forms of information, have started to show themselves as a new trend among today's visual communication tools. In this study, infographic, infographic types and use cases, as well as the methods and techniques used when designing, are examined, which types of infographics are preferred in which circles in the sector and the effect of infographic designs on communication process are examined. In the first section, the purpose of the study and the research methodology are introduced. In the second section, the definition of visual communication design and the kinds of visual communication design are discussed under the visual communication design and infographic topics. In addition to this, the infographical definition, the historical development of the infographic design approach, and infographic methods and techniques are examined. Infographics made by different design techniques were exemplified, and infographic evaluation criterias were researched. In the third section; In addition to the methods and technical tools used in the infographic design, a study on producing info (information) has been made and the hierarchical order of these tools with each other has been determined and it has been mentioned with examples which kind of infographic design should be used. In the fourth section; to exemplify the researches and examinations mentioned in the third section, my own designs, infographic proposals, and explanations were included. In the fifth section, the literary contribution of studying with results and proposals was evaluated.