Mâlikî kaynaklarında nikahta şahitlik ve ilân
- Tez No: 529220
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma Mâlikîlerin nikahta şahitlik ve ilân konusuna bakışını, delillerini ve bu hususta cumhurdan ayrılan görüşlerini tespit etmeyi amaçlamaktadır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Öncelikle giriş bölümünde genel hatlarıyla İslam hukukunda şahitlik konusu üzerinde durulmuştur. Mâlikîlerin görüşüyle karşılaştırmak maksadıyla birinci bölümde cumhurun nikahta şahitlik ve ilân hususundaki görüşleri incelenmiştir. Bu bağlamda cumhur alimlerinin nikah şahitliğine yaklaşımı tahlil edilmiştir. İkinci bölüm Mâlikî kaynaklarında nikahın ilânı konusuna ayrılmış, Mâlikî fakihlerin bu husustaki görüşü ve cumhura karşı itirazları kendi kaynaklarından hareketle kronolojik olarak incelenmiştir. Son bölümde Mâlikî kaynaklarında nikah şahitliği ve nikahu's-sir (gizli nikah) hususu derinlemesine tahlil edilmiş, bu konuda cumhurla olan ihtilafları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to present Mālikites' views, arguments on witnessing a marriage and announcement issue, and determine their differentiating opinions from Cumhūr in this problem. The study consists of three chapters. In opening chapter, we briefly address witnessing issue in Islamic law. In first chapter, Cumhūr's approach to witnessing a marriage and announcement was examined in attempt to compare with Mālikites' view. In this regard Cumhūr's approach to witnessing was analysed. The second chapter was assigned to marriage announcement in Mālikites' literature. Mālikites' view and their objections to Cumhūr were chronologically investigated based on their works. In the last chapter, witnessing a marriage and nikāh al-sir (secret marriage) problem in Mālikite literature were thoroughly analysed, and their controversies with Cumhūr were studied.