Lise öğrencilerinin kendini açma davranışlarının kaygı düzeyleri ile cinsiyetleri açısından incelenmesi
An Investigation of high school student's self-disclosure behaviours in term of anxiety levels and sex
- Tez No: 52924
- Danışmanlar: PROF.DR. OYA GÜLENDAM ERSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
11 ÖZET Bu araştırmada lise öğrencilerinin kendini açma davranışları, sürekli kaygı düzeyleri ile cinsiyetleri açısından incelenmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkeni kendini açma, bağımsız değişkenleri ise sürekli kaygı düzeyi ve cinsiyettir. Kendini açma davranışını ölçmek için Selçuk (1988) tarafından geliştirilen Kendini Açma Envanteri kullanılmıştır. Sürekli kaygı düzeyini ölçmek için ise Spielberger ve arkadaşları (1970) tarafından geliştirilen ve Le Compte ve Öner (1977) tarafından Türkçeye çevrilen Kendini Değerlendirme Envanteri (STAI FORM TX-2) kullanılmıştır. Araştırma' nın örneklemi, Ankara ili belediye sınırları içindeki Milli Eğitim Bakanlığı' na bağlı liselerin 1., 2. ve 3. sınıflarında okumakta olan 291' i kız ve 192' si erkek olmak üzere toplam 483 öğrenciden oluşmuştur. Kendini Açma Envanteri' nden elde edilen toplam ve alt puanların, sürekli kaygı düzeyi ve cinsiyetle ilişkisini bulmak için t-testi kullanılmıştır. Manidarlık düzeyi.05 olarak alınmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir: 1. Sürekli kaygı düzeyi düşük öğrenciler kendilerini, sürekli kaygı düzeyi yüksek öğrencilerden daha fazla açmaktadır.Ill 2. Sürekli kaygı düzeyi düşük öğrenciler düşünce ve görüşler, okul, aile, cinsellik, kişilik, zevk ve ilgiler konularında kendilerini kaygı düzeyi yüksek öğrencilerden daha fazla açmaktadır. 3. Sürekli kaygı düzeyi düşük öğrenciler anneye, babaya, karşıt cins yakın arkadaşa ve öğretmene, kaygı düzeyi yüksek öğrencilerden daha fazla açılmaktadır. Aynı cins yakın arkadaş ve danışmana açılma düzeyleri açısından düşük ve yüksek kaygılı öğrenciler arasında fark bulunamamıştır. 4. Kız öğrenciler kendilerini, erkek öğrencilerden daha fazla açmaktadır. 5. Kız öğrenciler düşünce ve görüşler, okul, aile, cinsellik, kişilik, zevk ve ilgiler konularında kendilerini, erkek öğrencilerden daha fazla açmaktadır. 6. Kız öğrenciler anneye, aynı cins yakın arkadaşa ve danışmana, erkek öğrencilerden daha fazla açılmaktadır. Babaya, karşıt cins yakın arkadaşa ve öğretmene açılma düzeyleri açısından kız ve erkek öğrenciler arasında fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this study, the self-disclosure levels of high school students have been investigated in term of trait- anxiety levels and sexes. The dependent variable of this study is self- disclosure, the independent variables are trait-anxiety level and sex. In order to measure self-disclosure level, Self-disclosure Inventory which has been developed by Selçuk (1988) was used. In order to measure trait-anxiety level, STAI FORM TX-2 (Kendini Değerlendirme Envanteri) which has been developed by Spielberger and friends (1970) and translated into Turkish by Le Compte and Öner was used. The sample of this study has been formed with 483 students of which 291 girls and 192 boys coming from the 1st., 2nd and 3rd. grades of public high schools, belonging to Ministry of Education in the borders of Municipality of Ankara. In order to find out relations between total and sub-scores of self-disclosure with trait-anxiety level and sex, t-test was used. The significance level has been taken as.05. Findings can be summarized as follows: 1. Low trait-anxious students have disclosed themselves more than high trait-anxious students.V 2. Low trait-anxious students have disclosed themselves more than high trait-anxious students in the subjects of opinions and thoughts, school, family, sexuality, personality, pleasure and interests. 3. Low trait-anxious students have disclosed themselves to their mothers, fathers, opposite sex close friend and teacher more than high trait-anxious students. There were no significant difference between high and low anxious students in disclosure to same sex close friend and counselor. 4. Girls have disclosed themselves more than boys. 5. Girls have disclosed themselves more than boys in the subject of opinions and thoughts, school, family, sexuality, personality, pleasure and interests. 6. Girls have disclosed themselves to mothers, same sex close friend and counselor more than boys. There was no significant difference between girls and boys in disclosure to father, opposite sex close friend and teacher.