Lise son sınıf öğrencilerinin kendini açma davranışlarının cinsiyet ve kendini gerçekleştirme düzeyleri açısından incelenmesi
- Tez No: 30735
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA G. ERSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
11 ÖZET Bu araştırmada, lise son sınıf öğrencilerinin kendilerini açma (KA) davranışları cinsiyet ve kendini gerçekleştirme düzeyleri (KG) açısından incelenmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkeni olan KA düzeyini ölçmek için Selçuk (1988) tarafından geliştirilen Kendini Açma Envanteri (KAE), bağımsız değişkeni olan KG düzeylerini belirlemek için de Shostrom (1968) tarafından geliştirilen Kuzgun (1973) tarafından Türk toplumuna uyarlanan ve Akbaş (1989) tarafından lise öğrencilerine adapte edilen Kişisel Yönelim Envanteri kullanılmıştır. Öğrenciler cinsiyetlerini KAE cevap kağıdı üzerine yazarak belirtmişlerdir. 8u araştırma Ankara ili Belediye sınırları içindeki devlet liselerinin son sınıflarında okumakta olan 452 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Araştırmada KG düzeyleri ve cinsiyetin KA düzeyleri ile olan ilişkilerini bulmak için t testi kullanılmıştır. Manidarlık düzeyi.05 olarak alınmıştır. Araştırmada lise son sınıf öğrencilerinden elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir: 1. Öğrencilerin KG, zamanı iyi kullanma (ZİK) ve desteği içten alma (DiA) düzeylerine göre KAE 'den aldıkları puanlara bakıldığında, KG, ZİK ve DİA düzeyleri yüksek olanların lehine anlamlı farklar bulunmuştur. 2. Öğrencilerin ZİK puanlarına göre KAE'den aldıkları konusal açılma ve bireylere açılma puanlarına bakıldığında aile konusundaki açılma puanları ve öğretmene açılmaiii puanları dışındaki düşünce ve görüşler, okul, cinsellik, zevk ve ilgiler, kişilik, anne, baba, karşı cins yakın arkadaş, aynı cins yakın arkadaş, danışman için yüksek puanlı grup lehine anlamlı farklar bulunmuştur. 3. Öğrencilerin DİA puanlarına göre KAE'den aldıkları konusal açılma ve bireylere açılma puanlarına bakıldığında aynı cins yakın arkadaşa açılma puanları dışındaki düşünce ve görüşler, okul, cinsellik, zevk ve ilgiler.kişilik, aile, anne, baba, karşı cins yakın arkadaş, öğretmen, danışman için yüksek puanlı grup lehine anlamlı farklar bulunmuştur. 4. Öğrencilerin cinsiyete göre KG.ZİK ve DİA düzeyleri açısından KAE'den alınan toplam puanlara bakıldığında, kız öğrencilerin lehine anlamlı farklar bulunmuştur. 5. Öğrencilerin cinsiyete göre ZİK puanları açısından KAE'den aldıkları konusal açılma ve bireylere açılma puanlarına bakıldığında, babaya, öğretmene ve danışmana açılma puanları dışındaki düşünce ve görüşler, okul, aile, cinsellik, zevk ve ilgiler, kişilik, anne, karşı cins yakın arkadaş, aynı cins yakın arkadaş puanları açısından kız öğrencilerin lehine anlamlı farklar bulunmuştur. 6. Öğrencilerin cinsiyete göre DİA puanları açısından KAE'den aldıkları konusal açılma ve bireylere açılma puanlarına bakıldığında, düşünce ve görüşler ile cinsellik konularındaki açılma puanları ve öğretmen ile danışmana açılma puanları dışındaki okul, aile, kişilik, zevk ve ilgiler, anne, baba, karşı cins yakın arkadaş, aynı cins yakın arkadaş puanları açısından kız öğrencilerin lehine anlamlı farklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this study, the Self-disclosure (SD) levels of high school seniors have been examined in term of sexes and self- actualization (SA) levels. In order to measure the dependent variable, self- disclosure level, Self-disclosure Inventory (SDI) which has been developed by Selçuk (1988) has been used. In order to measure the independent variable, self actualization level. Personal Orientation Inventory which has been developed by Shostrom (1968) and adapted to Turkish Society by Kuzgun (1973) and adapted to high school students by Akbaş (1989) has been used. The students have written down their sexes on the answers sheet of SDI. This study, has been done with 452 students from the public high schools in the municipal borders of Ankara. In order to find out relations beetwen SA levels and sexes with SD levels, t test was used. The signifacance level has been taken as 0.05. The findings from high school seniors of this study can be summarized as follows; 1. When the SD scores with regard to SA, time competence (TC), and inner direction (ID) levels of seniors were considered, there were some significant differences in favor of the high SA, TC and ID levels. 2. In terms of seniors' scores of self- disclosure related to content areas and target persons, some significant differences were found in favor of the high.SD levels with regard to TC thought and opinions, school,sexuality, pleasure and interests, personality, mother, father, close friend with cross-sex, close friend with same sex, counselor, except family and teacher. 3. In terms of seniors' scores of self -disclosure related to content areas and target persons, some significant differences were found in favor of the high SD levels with regard to ID thought and opinions, school, sexuality, pleasure and interests, personality, family, mother, father, close friend with cross-sex, teacher, counselor, except close friend with same sex. 4. When the total scores of SDI with regard to SA, TC and ID in terms of sexes were considered, girls' were significantly differ from the boys'. 5. When the scores of self -disclosure related to content areas and target persons were considered, girls' on SDI with regard to the high TC, were significantly differ from the boys', in terms of thought and opinions, school, family, sexuality, pleasure and interests, personality, mother, close friend with cross-sex, close friend with same sex, except father, teacher and counselor. 6. When the scores of self -disclosure related to content areas and target persons were considered, girls' on SDI with regard to the high ID, were significantly differ from the boys', in terms of school, family, pleasure and interests, personality, mother, father, close friend with cross-sex, close friend with same sex, except, thought and opinions, sexuality, teacher and counselor.