Pediatrik hidrosefali olgularında şant revizyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of shunt revisions in pediatric hydrocephalus cases
  1. Tez No: 529249
  2. Yazar: ADEM KURTULUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN TEKİNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Ventriküloperitoneal şant uygulaması hidrosefalili hastalarda en sık kullanılan yöntemlerden biridir. Bu çalışmanın amacı şant cerrahisi sonrası gelişen komplikasyon ve revizyon nedenlerini ortaya koymak ve bu durumlara karşı alınabilecek önlemleri tartışmaktır. Gereç ve Yöntem: 2000 - 2016 yılları arasında hidrosefali nedeniyle ventriküloperitoneal şant cerrahisi uygulanan pediatrik yaş grubundaki 248 hastanın retrospektif olarak şant revizyonları incelenmiştir. Bulgular: Opere edilen 248 hastanın 127 tanesi (%51.2) kız, 121 tanesi (%48.8) erkekti. Ortalama yaş 12 ay idi.En sık görülen etyolojik neden konjenital hidrosefaliydi. 248 hastanın 71 tanesine (%28.6) revizyon cerrahisi uygulandı. Revizyon cerrahisi yapılan 71 hastanın 23 tanesine (%32.4) birden fazla sayıda revizyon cerrahisi uygulandı. Revizyon cerrahisinin kendi içinde oranlarına baktığımızda enfeksiyon(%21.7) ve ventriküler kateter tıkanıklığından (%17.1) en sık nedenler idi. Sonuç: Pediatrik hastalarda ventriküloperitoneal şant cerrahisine bağlı revizyon cerrahisi oranları, tanı ve tedavi yöntemlerinin gelişmesine ve hakkında bir çok araştırma yapılmasına rağmen halen yüksek seyretmektedir. Revizyon cerrahisinin önlenebilir nedenlerinin araştırılıp incelenmesi yüksek olan revizyon oranlarını düşürmeye yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Ventriculoperitoneal shunt surgery is one of the most commonly used methods in patients with hydrocephalus. The aim of this study is to reveal the causes of complications and revision after shunt surgery and discuss measures that can be taken against these situations. Material and Methods: We retrospectively reviewed the shunt revisions of 248 pediatric age groups who underwent ventriculoperitoneal shunt surgery due to hydrocephalus between 2000 and 2016. Results: Of the 248 patients, 127 (51.2%) were female and 121 (48.8%) were male. The mean age was 12 months. The most common etiologic cause was congenital hydrocephalus. 71 of 248 patients (28.6%) underwent revision surgery. More than one revision surgery was performed in 23 (% 32.4) of 71 patients who underwent revision surgery. Infection (21.7%) and ventricular catheter occlusion (17.1%) were the most frequent causes of revision surgery. Conclusion: The rate of revision surgery due to ventriculoperitoneal shunt surgery in pediatric patients is still high despite the development of diagnosis and treatment methods and many researches about it. Investigating preventable causes of revision surgeons may help to reduce high revision rates.