Para politikasının zaman tutarsızlığı ve güvenilirlik problemi: Türkiye örneği
The Time-inconsistency and credibility problems of monetary policy: The Turkish case
- Tez No: 52929
- Danışmanlar: HASAN KAZDAĞLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 336
Özet
ÖZET Ekonomide para politikasının rolü ve etkinliği konusu geleneksel yaklaşımlarda para politikasının dışsal bir süreç olarak değerlendirilmesi ile ele alınmıştır. 1970'lerin sonunda geliştirilen modern makroekonomik politika teorisinde ise, para otoritesinin ekonomideki rolü ve davranışları oyun teorisine dayalı yeni bir yaklaşımla analiz edilmektedir. Bu yaklaşımda para otoritesi, belirli amaç ve tercihleri olan ve faydasını maksimize etmeye çalışan ayrı bir karar birimi olarak alınmaktadır. Bu çerçevede, para otoritesi ekonomideki diğer karar birimleri ile stratejik etkileşim içinde olan bir oyuncu olarak değerlendirilmektedir. Burada ağırlıklı olarak işlenen konu, para politikasının zaman tutarsızlık probleminden kaynaklanan enflasyonist eğilimini ortadan kaldırmaya yönelik çözüm önerilerinin geliştirilmesi olmuştur. Çalışmanın amacı, literatürdeki oyun teorisine dayalı yeni yaklaşım çerçevesinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın para politikasının belirlenmesi ve yürütülmesindeki rolü ve etkinliğini ortaya koymaktır. Bu amaçla, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın çağdaş bir kimlik kazanmaya başladığı 1987-1995 dönemi ele alınıp incelenmiştir. Bulunan sonuçlar, Merkez Bankası'nın döviz kuru istikrarının sağlanması yönünde sahip olduğu sınırlı rol dışında, henüz para politikasının yürütülmesinde yeterli bir etkinliğe kavuşamadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Economic policy questions such as what the role of monetary policy is and whether it has real effects on economy have traditionally been posed by taking monetary policy exogenously. Together with the development of modern macroeconomic theory of policy, the role and behaviour of monetary policy-mareks have been started to analyze in the context of game-theoretic approach. It is assumed that policy-maker has a single well-defined objective function and its own preferences between output and inflation in this new approach. In this respect, the policy-maker has been taken as a separate independent decision unit who tries to maximize its own payoff. In the recent literature on macroeconomic theory of policy, monetary policy-making body has been viewed as a player choosing its policy in a strategic game shaped by interactions between its policy actions and private agents' actions. The central theme of the recent research on monetary policy games has been how to avoid the inflationary bias of monetary policy which has been an irrevocable consequence of the time-inconsistency problem. The purpose of the thesis is to find out the role and effectiveness of the Central Bank in the establishment and the conduct of monetary policy in Turkey in the context of the recent development in the literature based on the game-theoretic approach. 1987-1995 period has been analyzed by taking into account this was the period in which there had been some new institutional arrangements aimed to give the Central Bank a new structure similar to the contemporaneous central banks. The findings of several tests carried through the period have shown that the Central Bank in Turkey had not been an effective player in the conduct of monetary policy except that it had a limited role for the stabilization of exchange rate.