A Linguistic analysis of Turkish political language (Sociolinguistic and discoursal perspectives)
Türk politika dilinin dilbilimsel çözümlemesi (Sosyodilbilim ve söylem açısından)
  1. Tez No: 52930
  2. Yazar: AYNUR BOYER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜRAY KÖNİG
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Siyasal Bilimler, Linguistics, Political Science
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
II OZET Bu çalışma Türk politika dilinin dilbilim ilkeleri doğrultusunda sistematik bir çözümlemesine ve propaganda süreci içinde kullanılan Türk politika dilinin dilbilimsel betimlemesine yöneliktir. Çalışmanın birinci bölümünde, araştırma için temel oluşturabilecek kaynak taraması, konu ile ilgili problem, varsayımlar, amaç ve veri toplama ile inceleme tekniğinden söz edilmektedir. Çalışmanın ikinci bölümünde, Türk politika dili toplumdilbilim açısından incelenmekte ve söylem özellikleri irdelenmektedir. Çalışmanın üçüncü bölümü, Türk politika dilinin dilbilgisel ve deyişbilimsel özelliklerinin incelenmesine ayrılmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümü, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yazılı propaganda metinleri, ikinci bölümde ise sözlü propaganda metinleri partilerin kendi propagandalarını ya da diğer partilerin karşı-propagandalarını nasıl ve ne oranda gerçekleştirdikleri temel alınarak“İçerik Çözümlemesi”yöntemi ile incelenmiştir. Üçüncü bölümü yazılı propaganda metinlerinin“propaganda çözümlemesi”yöntemi ile irdelenmesi oluşturmuş ve Türk politika dilinde en sık rastlanan sözbilimsel özellikler üzerinde durulmuştur. Beşinci ve son bölümde, Türk politika dilinin araştırma sonucu varılan dilbilimsel özelliklerinden söz edilmiştir. Ayrıca gerek içerik çözümlemesi, gerekse propaganda çözümlemesi yöntemi uygulandığında ulaşılan en çarpıcı özellik olarak, partilerin öncelikle kendi partilerini övdükleri, ikincil olarak da diğer partilere karşı propaganda geliştirdikleri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT This dissertation is designed to make a systematic and explicit description of Turkish political language in the light of the results of linguistic studies. The basic purpose of this dissertation is to make a comprehensive study about the type of language used to make propaganda by Turkish politicians. Chapter I of the dissertation gives a background for the study which naturally brings forth the problem to be discussed, purpose of the dissertation, hypotheses, the technique of data collection and of content analysis and of propaganda analysis. Chapter II attempts to analyze the sociolinguistic and discoursal aspects of Turkish political language. Chapter III is the linguistic analysis of spoken Turkish political language. Chapter IV consists of three sections. In the first section, written propaganda texts and in the second section, oral propaganda texts have been analyzed in the light of content analysis. These sections deal with how a political party praises itself and blames the others and to what extent it achieves this aim during the propaganda period. Furthermore, the most commonly used propaganda techniques have been analyzed in terms of propaganda analysis in the third section. Chapter V is the conclusion part which summarized the findings about Turkish political language and the most common propaganda features used in Turkish political arena.