Kindererziehung und erziehungsstile in den behandelten werken von Else Günther
ALman yazar Else Günther'in eserlerinde çocuk eğitimi ve ebeveyn tutumları
- Tez No: 529294
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Almanca
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada Alman yazar Else Günther'in seçilen 4 eserinden yola çıkarak 2. Dünya savaşından sonra çocuk eğitimine verilen önem, çocuk eğitiminde nasıl bir tutum sergilendiği, ebeveyn davranışları ve bu konuların hikayelere nasıl yansıtıldığı incelenmiştir. Teorik kısımda çocuk eğitimi, çocuk edebiyatı, 2. Dünya savaşı sonrası Alman edebiyatı, ebeveyn tutumları ve Else Günther'den bahsedilmiştir. Ampirik kısımda seçilen bu dört eser içerik yönünden incelenerek, ebeveynlerin tutumları, eserdeki karakterlerin çocuğa karşı davranışları ve bu unsurların yazarın ele alınan eserlerinde ortak olan ve olmayan yanları araştırılmıştır. Sonuç bölümünde ise çalışma boyunca elde edilen bilgiler doğrultusunda ebeveynlerin otoriter tutumdan ziyade demokratik ve toleranslı davranışlar sergilediği, eserlerin başkahramanı olan çocuk karakter Sonya'nın özgüvenli, kendi kararlarını verebilen ve istediklerini yaptırabilen bir ortamda yetiştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study based on chosen four works of Else Günther, the importance given on child education after World War 2, attitudes towards child education, behaviors of parents and how were all these issues reflected on the stories have been investigated. In the theoretical part of the study, it has been mentioned about child education, children's literature, German Literature after World War 2, parents' attitudes towards child education and the writer Else Günther. In the empirical part, these four works have been investigated in terms of content. Attitudes of parents and behaviors of characters towards children have been detected. Associated and unassociated points in terms of education have been determined. In the conclusion part, it has been detected that rather than behaving authoritatively, families behave tolerantly and in a democratic manner towards their children. And it has been detected that the child character Sonya has been raised in a democratic environment.