Psikopatolojik belirtilerin narsisistik özellikler ve başa çıkma tarzları ile ilişkilerinin incelenmesi
Research on psychopathological symptoms in relation to narcissist features and coping styles
- Tez No: 529331
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İPEK GÜZİDE PUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada, bireylerin başa çıkma tarzları ile narsisizmin büyüklenmeci ve kırılganlık boyutları psikopatolojik belirtiler açısından incelenmiştir. Araştırmanın temel amacı; bireylerin başa çıkma tarzlarının, narsisizmin boyutları (büyüklenmeci ve kırılgan) ve psikopatolojiler ile aralarındaki ilişkilerin incelenerek, psikopatolojik belirtilerde üstlendikleri rolü belirlemektir. Çalışmanın örneklemi, 2018 yılında İstanbul'da, 18-77 yaş arası 452 yetişkin bireyden oluşmaktadır. Çalışmada veri toplamak amacıyla, Stresle Başaçıkma Tarzları Ölçeği (SBTÖ), Aşırı Duyarlı Narsisizm Ölçeği (ADNÖ), Narsistik Kişilik Envanteri (NKE) ve Kısa Semptom Envanteri (KSE) kullanılmıştır. Çalışmada yer alan değişkenler arasındaki ilişkileri saptamak üzere Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi ve ardından psikopatolojik belirtileri yordayan değişkenleri saptamak amacıyla Hiyerarşik Regresyon Analizi yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda; kırılgan narsisizm ile başa çıkma tarzlarından iyimser yaklaşım ve çaresiz yaklaşımın psikopatolojik belirtileri anlamlı olarak yordadığı bulguları elde edilmiştir. Ayrıca sosyo-demografik değişkenlerden medeni durum ve eğitim durumunun da psikopatolojik belirtileri anlamlı olarak yordadığı bulgularına erişilmiştir. Bu bulgular, stresle başa çıkmada iyimser yaklaşım sergileyen bireylerin daha az, çaresiz yaklaşım sergileyen bireylerin ise daha fazla psikopatolojik belirtileri olduğunu göstermektedir. Narsisizmin boyutlarından kırılgan narsisizm özelliklerini barındıran bireyler daha fazla psikopatolojik belirtiler gösterirken, büyüklenmeci narsisizm özelliklerine sahip bireylerin ise NKE'nin hak iddia etme ve teşhircilik alt boyutlarının psikopatolojik belirtileri yordamadığı sonucuna ulaşılmıştır.Sonuç olarak bireylerin stresle başa çıkmada kullandıkları çaresiz yaklaşımın ve kırılgan narsisizmin psikopatolojinin oluşumunda önemli bir etken olduğu bulgusu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, grandiose and vulnerable extents of narcissism and the coping styles of individuals are surveyed in terms of psychopathological symptoms. The main purpose is to determine the role of the coping styles of individuals on psychopathological symptoms analyzing the relation between the aspects of narcissism (grandiose and vulnerable) and psychopathologies and the coping styles. The sample of the study consists of 452 adults among 18 and 77 age range in Istanbul in 2018. In order to collect data for the study, The Ways of Coping Scale(WOCS), Hypersensitive Narcissism Scale (HSNS), Narcissistic Personality Inventory (NPI), and Brief Symptom Inventory (BSI) are employed. To ascertain the connection amongst the factors in the study, Pearson Product Moment Correlation (PPMC) Analysis; in the sequel, to identify the factors that predict the psychopathological symptoms Hierarchical Regression Analysis are made. In consequence of the study, it is an obtained finding that optimistic approach and desperate approach which are the ways of coping with vulnerable narcissism estimate the psychopathological symptoms as significant. Moreover, it is an acquired finding that of socio-demographic factors, marital and educational status also predict the psychopathological symptoms as significant. These discoveries demonstrate that the individuals who adopt an optimistic approach have lesser psychopathological symptoms; whereas, the individuals who adopt a desperate approach have more psychopathological symptoms. Additionally, while the individuals who possess the characteristics of vulnerable narcissism show more psychopathological symptoms, for the individuals who carry the characteristics of grandiose narcissism it results as the subdimensions of Narcissistic Personality Inventory which are pretension and exhibitionism did not predict psychopathological symptoms.As a conclusion, the desperate attitude, which the individuals consult in the process of coping with stress, and vulnerable narcissism is found fundamental in formation of psychopathology.