Basel düzenlemeleri çerçevesinde Türk bankacılık sektörü
Turkish banking sector in the context of basel regulations
- Tez No: 529339
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bankalar, finansal piyasalarda önemli bir aracılık fonksiyonu ifa eden kurumlardır. Bankalar sistemik riske maruz oldukları için sıkı takip edilmeleri, düzenlenmeleri ve denetlenmeleri gerekmektedir. Uluslararası piyasalarda bankacılık sektöründeki sorun ve risklere ortak bir çözüm bulunması amacıyla Uluslararası Ödemeler Bankası bünyesinde Basel Komitesi kurulmuştur. Basel Komitesi'nin çalışmaları sonucunda yıllar içinde Basel I, Basel II ve Basel 2,5 düzenlemeleri ortaya çıkmıştır. 2007 yılı küresel finansal ve 2009 yılı Avrupa krizi sonrasında bankacılık sisteminde oluşan sermaye ve likidite yetersizliği, ekonomide büyük bir tehdit olarak ortaya çıkmıştır. Bankacılık sistemini daha iyi düzenlemek amacıyla, Basel Bankacılık Gözetim ve Denetim Otoritesi sermaye, likidite ve kredi riski açısından Basel III düzenleme paketini sunmuştur. Basel III düzenlemeleri bankaların sermaye yapılarını güçlendirecek olması açısından olumlu bir girişimdir. Basel III düzenlemeleri kapsamında sermayenin güçlendirilmesi, kaldıraç oranları, karşı taraf kredi riski tanımlamaları ve likidite düzenlemeleri oluşturulmuş ve bunların hayata geçmesi bir takvime bağlanmıştır. Geçiş süreci ise halen devam etmektedir. Basel III düzenlemeleri riskli yatırımları engelleyerek ekonomik sisteminin uzun vadeli istikrarlı ve dengeli büyümesine önemli katkılarda bulunmaktadır. Bu kapsamda çalışmanın amacı, Basel I, Basel II, Basel 2,5 ve Basel III düzenlemelerinin özellikleri, kriterleri ve bunların ölçüm yaklaşımlarını ayrıntılı bir biçimde incelemektir. Çalışmanın birinci bölümünde bankacılık sektöründeki risklerden genel olarak bahsedilmiştir. Basel I, Basel II ve Basel 2,5 düzenlemelerine ilişkin bilgilere çalışmanın ikinci bölümde, Basel III düzenlemelerine ilişkin bilgilere çalışmanın üçüncü bölümünde yer verilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde Basel III hakkında dünya ve Türkiye'de yayınlanmış akademik ve bankacılıkla ilgili kuruluşların yayımladıkları makaleler incelenmiş ve güncel bir derleme yapılmıştır. Dünya ekonomisinde yaşanan gelişmeler Türk bankacılık sektörünün daima dinamik, yeniliklere açık olmasını gerektirmektedir. Uluslararası bir alanda işlem gören Türk bankalarının dünyada yaşanılan finansal sisteme uyumlu bir yapı sergilemesi açısından Basel düzenlemelerine uyumu oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
Banks have an important intermediation function in financial market. Since they are exposed to systemic risks, they need to be monitored, regulated, and supervised strictly. In order to have a common solution for the problems and risks in the banking industry in international markets Basel committee has been established within the Bank for International Settlements. As a result of the Basel Committee's Works over the years, Basel I, Basel II and Basel 2.5 accords has emerged. The banking system capital and liquidity shortage formed after the global financial crisis of 2007 and the European crisis of 2009 has emerged as a major threat to the global economy. In order to organize the banking system better, Basel Committee has presented capital, liquidity and credit risk packages in terms of the Basel III reform. Basel III accord is a positive initiative in terms of strengthening the capital structure of banks. In line with Basel III accord; strengthening of capital, leverage ratio, counterparty credit risk identifications and liquidity regulations have been established and realizations of these regulations are scheduled. Transition process is still ongoing. Basel III accord has made important contributions to the long term stable and balanced growth of economic system by preventing risky investments. In this regards, the purpose of the study is to analyze Basel I, Basel II, Basel 2.5 and Basel III accords properties, principles and their measurement approaches in detail. In the first chapter of the study, general information about risks in the banking industry has been given. Basel I, Basel II and Basel 2.5 accords have been discussed in the second chapter of the study and Basel III accords has been discussed in the third chapter of the study. In the third chapter, articles about Basel III that published by academic and banking-related institutions has been examined and a recent compilation has been made. Developments in world economy require a very dynamic banking sector in Turkey. Also the sector should be open to new developments. The Turkish banks that operate in international area should adapt themselves to financial developments and banking regulations should be in line with Basel Accords.