Acetaminophen ve Gemfibrozil'in farklı buğday çeşitlerinde (Triticum aestivum L.) antioksidan enzim aktiviteleri üzerine etkileri
Effects of acetaminophen and Gemfibrozil on antioxidant enzyme activites in different wheat varieties (Triticum aestivum L.)
- Tez No: 529338
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ETEM OSMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, farklı konsantrasyonlarda Tıbbi Atık ve Kişisel Bakım Ürünleri‟nin (PPCPs) farklı buğday varyetelerinde antioksidan enzim aktiviteleri üzerindeki etkileri araĢtırılmıştır. Araştırmamızda model organizma olarak üç farklı buğday varyetesi (Ahmetağa, Cemre, Michelangelo) ile günlük hayatta oldukça fazla tüketilen Acetaminophen ve Gemfibrozil olmak üzere iki farklı tıbbı ilaç etken maddesi kullanılmıştır. Buğday yetiştirme uygulamaları sırasında her varyeteye ait 7 g buğday tohumu ayrı ayrı, perlit ve hayvan gübresi ile karıştırılmış 650 g toprağa ekilmiş ve üzeri 100 g toprak ile kapatılmıştır. Daha sonra Acetaminophen ve Gemfibrozil 50 mg, 100 mg ve 250 mg konsantrasyonlarda toprağa uygulanarak 15 gün boyunca belirlenen farklı konsantrasyonlarda buğdaylar tarla kapasitesine uygun olarak sulanmıştır. Buğdaylar 15 gün sonunda hasat edilerek, antioksidan enzimlerden katalaz, peroksidaz, süperoksit dismutaz enzim aktivitesi belirlenmiştir. Kontrol örnekleri ile farklı konsantrasyonlarda yetiştirilen örnekler %95 güven aralığında istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, hem Acetaminophen hem de Gemfibrozil uygulanan örneklerde konsantrasyon artışına bağlı olarak biyokimyasal parametrelerde ciddi oranda artış olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca yapılan istatistiksel değerlendirmelerde kontrol örnekleri ve farklı konsantrasyonlar da yetiştirilen buğday varyeteleri arasında anlamlı farklılıklar görülmüştür. Genel olarak verilere bakıldığında PPCPs uygulanan üç buğday varyetesinde konsantrasyon artışına bağlı olarak enzim aktivitesinin de arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different concentrations of Pharmaceuticals and Personal Care Products (PPCPs) on antioxidant enzyme activities in different wheat varieties were investigated. In our study, three different wheat varieties (Ahmetağa, Cemre, Michelangelo) were used as model organisms and two different pharmaceuticals substances. Acetaminophen and Gemfibrozil widely consumed in daily life were used. During the wheat growing process, 7 g of wheat seeds of each varieties were individually planted on 650 g of soil mixed with perlite and animal pest, and covered with 100 g of soil. Acetaminophen and Gemfibrozil were then applied to the soil at concentrations of 50 mg, 100 mg and 250 mg, and the wheat was irrigated in accordance with the field capacity at different determined concentrations for 15 days. Wheat was harvested after 15 days and catalase, peroxidase, superoxide dismutase enzyme activities were determined from antioxidant enzymes. Samples grown at different concentrations with control samples were evaluated statistically at 95% confidence interval. As a result, it was observed that biochemical parameters were increased seriously due to increase in concentration in both Acetaminophen and Gemfibrozil treated samples. In addition, statistical evaluations showed significant differences between control samples and wheat varieties grown at different concentrations. In general, it has been determined that enzyme activity increases in parallel with the increase in concentration in the three PPCPs are applied wheat.