İşgörenlerin dönüşümcü ve etkileşimci liderlik tarzları algılamaları ile öz-yeterlilikleri arasındaki ilişkide yöneticiye duyulan güvenin aracılık rolü: Bir zincir otel uygulaması
Intermediary role of trust in the manager in the relationship between employees' transformational and transactional leadership styles perceptions and self-efficacy: A chain hotel application
- Tez No: 529357
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKIN AKSU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu araştırmanın amacı, işgörenlerin etkileşimci ve dönüşümcü liderlik anlayışlarının öz-yeterlilik inançları üzerindeki etkisini ortaya koymak ve bu ilişkiler üzerinde yöneticiye duyulan güvenin aracılık rolünü belirlemektir. Araştırmanın hedef kitlesini Antalya, Aydın ve İzmir şehirlerinde faaliyet gösteren bir otel zincirine ait dört ve beş yıldızlı otel işletmelerinin farklı pozisyonlarında görev yapan işgörenler oluşturmaktadır. Yapılan uygulama sonucunda kolayda örneklem yöntemi ile 500 kişiyle yüz yüze anket yapılmış ancak bu anketlerin 454 tanesi değerlendirmeye alınmıştır. Verilerin analizinde yüzde ve frekans analizi, korelasyon analizi faktör analizi ve yapısal eşitlik modeli analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda işgörenlerin etkileşimci ve dönüşümcü liderlik algılamalarının öz-yeterlilikleri üzerine etkilerinin anlamsız olduğu tespit edilmiş, yöneticiye duyulan güvenin ise bu ilişkide aracılık rolünün bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Diğer taraftan, işgörenlerin etkileşimci liderlik algılamalarının yöneticiye duyulan güven üzerinde negatif yönde anlamlı bir etkisinin olduğu, dönüşümcü liderlik algılamalarının ise yöneticiye duyulan güven üzerinde pozitif yönde anlamlı etkilerinin olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın son kısmında ise gelecek araştırmalar için ve sektör yöneticileri için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the impact of employees' transactional and transformational leadership styles perceptions on self-efficacy beliefs and to determine the intermediary role of trust in manager on these relationships. The workers performing in different positions of the four and five stars hotel managements belong to a hotel chain, operating in the provinces Antalya, Aydın and İzmir, constitute the target group of the study. As a result of the application, 500 people were interviewed face-to-face with the convenience sampling method but 454 of these questionnaires were evaluated. Percentage and frequency analysis, correlation analysis, factor analysis and structural equation model analysis were used to analyze the data. As a result of the study, the effects of transactional and transformational leadership styles perceptions of the workers on their self-efficacy were found to be insignificant and it is concluded that trust in the manager did not have intermediary role in this relationship. On the other hand, it was determined that the employees' transactional leadership perceptions had a significant negative effect on trust in the manager and that transformational leadership perceptions had a positive effect on trust in the manager. In the last part of the study, recommendations were made for future researches and sector managers.