Song and stage, gender and nation: The emergence of kanto in late Ottoman İstanbul
Şarkı ve sahne, cinsiyet ve millet: Geç Osmanlı döneminde İstanbul'da kantonun ortaya çıkması
  1. Tez No: 529368
  2. Yazar: ERIK ALDRITCH CHARLEMAGNE BLACKTHORNE OBARR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA NEYZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiye Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu tez, 1880'lerin başında İstanbul'da gelişen, taşlamalı sözler, mizahi şarkılar, ve erotik danslar ile karakterize edilmiş Türkçe bir müzikal tiyatro ve dans türü olan“kanto”üzerine yoğunlaşmaktadır. Çalışma bilhassa, II. Abdülhamit döneminde (1876-1909) sıklıkla rastlanan sosyal, siyasal ve erotik temalı kanto müzikallerine odaklanmaktadır. Daha önce yapılan çalışmaların aksine bu çalışmada kanto, batılı kabare tiyatrosunun Osmanlı zevklerine adapte edilmiş bir uyarlaması olarak ele alınmamaktadır. Bilakis, kantonun çok dilli, çok kültürlü kozmopolit Osmanlı dünyasını doğrudan yansıtan, orjinal bir forma sahip, genç-şehirli alt kültür gruplarına hitap eden bir tür olarak geliştiğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Dahası, çalışma kantoyu, zengin, Osmanlı hiciv geleneğine dahil etmekte, hetero-normalizasyon ve uluslaşma sürecinin tesiri altında geliştiğini öne sürmektedir. Tezin birinci bölümünde, kantonun kültürel sınırları genişçe çizilmekte, kanto sanatçıları ve seyircileri, sınıf, cinsiyet, yaş ve etnik köken kategorilerine göre analiz edilmektedir. Mesela, çoğunlukla Rum ve Ermeni kadınlardan oluşan kanto şarkıcıları, hem kendi etnik kimliklerinin bilincinde, hem de oyun tarzları, sahne performansları ile özlerinde Osmanlıydılar. İkinci bölümde kanto, erotik içerikli Osmanlı raksının tekamülü ile seyreden uzun soluklu bir hetero-normalizasyon sürecinin kültürel sonucu olarak ele alınmaktadır. Son bölümde ise milliyetçi ve oryantalist söylemin kanto tiyatrosundaki etnik tiplemeler, özellikle Çingene (Roman) ve Acem (İranlı) betimlemeler, üzerindeki etkileri tartışılmıştır. Nihayet bu çalışma, kanto kültürünün, son dönem Osmanlı toplumunda sosyal kent hayatının kozmopolit karakteri ile nasıl iç içe geçtiğine dair kapsamlı bir analiz sunmayı hedeflemektedir. Nitekim, tüm intibak ve ihya girişimlerine rağmen kanto kültürü, milli bir devlet olan Türkiye Cumhuriyeti'nde giderek önemini yitirmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore the formative period of kanto, a genre of Turkish language musical theatre and dance which arose in Istanbul during the early 1880s, and was characterized by short, humorous songs of satirical or erotic nature. In particular, this thesis examines kanto theatre as emblematic of the social, political and sexual discourses prevalent during the reign of Sultan Abdülhamid II (r. 1876-1909). In contrast to earlier studies, kanto is understood here not simply as a synthetic genre of performance adapting Western cabaret to Ottoman tastes. Instead, this thesis aims to show that kanto was, in its original form, the product of an urban youth subculture which directly reflected the cosmopolitan and multiethnic setting from which it arose. Furthermore, this thesis places kanto within the rich Ottoman tradition of satirical theatre, albeit influenced by continuing processes of heteronormalization and national redefinition. In the first chapter of this thesis, the broad contours of late Ottoman kanto culture are outlined, with kanto performers and their audiences analyzed according to categories of class, gender, ethnicity and age. Kanto singers, predominantly Greek and Armenian women, were both conscious of their own identities and yet also quintessentially Ottoman in their performative styles and stage characters. In the second chapter, kanto is examined as the final cultural product of a long process of Ottoman heteronormalization, which is traced through the evolution of Ottoman erotic dance. In the last chapter, the effects of nationalist and orientalist discourse on the representations of ethnic types in kanto theatre are discussed, with a particular focus on depictions of Roma and Iranians. Ultimately, this thesis aims to offer a comprehensive understanding of how kanto culture was intertwined with the cosmopolitan character of late Ottoman urban social life. This connection would make the performance of early kanto increasingly untenable in the era of nationalist Turkish Republic, despite several attempts at adaptation and revival.