Gayrimenkul ve kentsel dönüşümde finansman modelleri
  1. Tez No: 529369
  2. Yazar: CENAP ÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VAHİT FERHAN BENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Gayrimenkul sektörü artan nüfus yoğunluğu ve gelir getirici etkisi açısından son zamanlarda dünya ekonomileri için büyük önem taşımaktadır. Sektörün oluşturduğu ekonomik hareketlilik ele alındığında uygulanış ve finansman çeşitliliği açısından farklılıklar göstermektedir. Bu çalışmada gayrimenkul sektör kavramı; Dünya'da ve Türkiye'deki uygulamaları tarihsel anlamda örneklerle incelenmiş, ayrıca genel ekonomi açısından etkileri ile hane halkı ve yatırımcıların kullanmış olduğu finansman yöntemleri ayrıntılı olarak analiz edilmiştir. Ayrıca bu çalışmada çöküntü bölgelerinin kent kullanımına kazandırılması, sosyal refahın artırılması vb. nedenler ile kentsel dönüşüm kavramı incelenmiştir. Kentsel dönüşüm uygulamalarının tarihsel süreci, ülke ekonomisine etkileri, yöntemleri ve finansman modelleri genel anlamda analiz edilmiştir. Bununla birlikte gayrimenkul sektöründe yatırım kararı aşamasında kullanılan analiz yöntemleri incelenmiş olup, değerlendirme yöntemleri ayrıntılı olarak çalışmada yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The real estate sector has recently been very important factor for world economy in terms of increasing population density and income-generating effect. The economic mobility of the sector is different in terms of implementation and financing diversity. In this paper the concept of real estate sector has been examined in terms of applications in the world and Turkey with examples in historical context, also the effects on the overall economy and financing methods that have been used by investors and households has been analysed in detail. In addition, the concept of urban transformation has been examined in terms of reasons such as bringing collapsed areas to urban use and increasing social welfare. The historical process of urban transformation applications, their impact on the national economy, methods and financing models have been analysed in general terms. Moreover, the analytical methods used in the investment decision stage in the real estate sector have been examined and the evaluation methods are included in the study in detail.