Psikolojik sorunları olan 9-14 yaş grubundaki çocukların yaratıcılık düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Studing from the point of different variables of creativity levels of children who have psychological problems, beetween the ages of 9-14
- Tez No: 52937
- Danışmanlar: PROF.DR. NİLÜFER VOLTAN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Bu araştırmada psikolojik sorunları olan 9-14 yaş grubundaki çocukların yaratıcılık düzeyleri; cinsiyet, anne ve babanın eğitim düzeyi, doğum sırası, yaş, çocukların almış oldukları psikolojik tanılar gibi değişkenler açısından incelenmiştir. Araştırma kapsamına giren bireyler, Nisan 1994-Aralık 1994 tarihleri arasında SB Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Merkezi, Çocuk Ruh Sağlığı Bölümüne herhangi bir nedenle psikolojik tedaviye gereksinim duyarak başvuran çocuklar arasından seçilmiştir. 35 kız ve 36 erkek olmak üzere toplam 71 çocuk, bu çalışmada yer almıştır. Yaratıcı düşünme yeteneği, Torrance Yaratıcı Düşünme Testi Sözel Test A Formu kullanılarak ölçülmüştür. Verilerin analizinde t testi ve gerekli olduğu durumlarda varyans analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, kız ve erkek çocuklar arasında sözel ve şekilsel yaratıcılığın tüm boyutlarında önemli bir fark olmadığı görülmüştür. Annesinin eğitim düzeyi ortaokul ve üstü olan çocuklar, sözel ve şekilsel yaratıcılığın tüm boyutlarında önemli düzeyde başarılı olmuşlardır. Babasının eğitim düzeyi ortaokul ve üstü olan çocuklar sözel akıcılık, esneklik ve özgünlük ve şekilsel akıcılık ve özgünlük boyutlarında önemli düzeyde yüksek sonuç almışlardır. Araştırmanın diğer bir sonucuna göre, doğum sırasının sözel ve şekilsel yaratıcılıkta önemli bir etkisi yoktur. Ayrıca, bu çalışmada, 12-14 yaş grubundaki çocukların sözel akıcılık, esneklik ve özgünlük boyutlarında 9-11 yaş grubundan önemli düzeyde daha yüksek puan aldıkları bulunmuştur. Son olarak, psikolojik tanı grupları arasında yalnızca sözel özgünlük açısından önemli bir farklılaşma olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this research, creativity levels of children who have psychological problems, between the ages of 9-14 have been explored, from the point the effects of different variables like gender, education levels of parents, birth order, age and psychological diagnosis of children. Children who have applied for consultation to the Department of Child Psychiatry at the Ministry of Health, Ankara Dr. Sami Ulus Child Health and llness Center between April 1994-December 1994. 71 children, 35 females and 36 males, participated this study. Creativite thinking ability was measured by Torrance Tests of Creative Thinking, Verbal Test Form A, Ask Question and Guess activities and Figural Test Form A. In analaysis of data, the t test and ANAVO were used. Results of this study, have showed that there are no significant differences in all dimensions of verbal and figural creativity between female and male children. Children whose mothers have been secondary school and higher education levels have become successfull significantly in all dimensions of verbal and figural creativity. Children whose fathers have secondary school and higher education levels have taken significantly high results in the verbal fluency, flexibility and originality, also figural fluency and originality. Another result of the study is : birth order has no significant effect on the verbal and figural creativity. Also in this study, it has been found that children who are 12-14 age group have significantly higher scores in verbal fluency, flexibility and originality than 9-11 age group. However, in the two groups significant difference has not been able to be observed statistically in figural creativity dimensions.