Universal grammer in second language acquisition: Knowledge of English reflexivies by Turkish learners
İkinci dil ediniminde evrensel dilbilgisi: Türk öğrencilerin İngilizce'deki dönüşlü yapılara ilişkin bilgisi
- Tez No: 52936
- Danışmanlar: PROF.DR. ÜNSAL ÖZÜNLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
11 ÖZET Üretimsel dilbilgisinin temel varsayım ve İlkelerinden yola çıkan bu çalışma, bir dil edinim aracı olarak Evrensel Dilbilgisi'nin (ED) ikinci dil edinimindeki rolüne ve 'Yönetim ve Bağlama Kuramı' çerçevesinde belirlenen ED'nin değiştirgenlerinin erek dilde ve anadilde farklılıklar gösterdiği durumlarda anadilden aktarım sorununa ışık tutmayı amaçlamaktadır. Çalışmada yalnızca tek bir ilke. Bağlama Kuramı' nın birinci ilkesi olan“dönüşlü adılların yönetici ulam içinde bağlanması koşulu”ele alınmakta, Türkçe'de bu koşula uymayan kendi dönüşlü adılına ilişkin bir öneri geliştirilmektedir. Dönüşlü adılların eşgöndergelerinin yorumlanmasında sözdizimsel etmenler dışında edimbilimsel etmenlerin de anadilden aktarılmış olabileceği varsayılmakla beraber araştırmada, bu etmenlerin ayrıntılı bir incelemesine girilmemektedir. Giriş bölümünde, çalışmanın sınırları çizilmekte ve temel hedefleri belirtilmektedir. Araştırmanın hipotezleri ve bu hipotezlerin Türkçe'deki dönüşlü yapılara ilişkin temel varsayımları da bu bölümde sunulmaktadır. I. bölümde, dilin bilgisi ve bu bilginin nasıl edinildiğini bir arada açıklamağa çalışan üretimsel dilbilgisinin temel hedefleri üzerinde durulmaktadır. Dil edinimi sorununa çözüm olarak önerilen Evrensel Dilbilgisi'nin ilke ve değiştirgenleri açıklanmakta ve dilde 'belirtili olma' kavramı ve Alt grup İlkesi'nin öğrenme sorunuyla ilişkisine değinilmektedir. Bu bölümde ayrıca Yönetme ve Bağlama Kuramı'nın kısa bir özeti de yer almaktadır. II. bölümde, ED'nin ilke ve değiştirgenlerinin ikinci dil edinimindeki kimi olguları açıklamakta ne derece yararlı olacağına ilişkin tartışmalara yer verilmektedir. ED'nin ilkeleri, anadil değiştirgenlerinin öğrenim sürecindeki etkisi ve öğrenme sorunu çerçevesinde 'belirtili olma' ve Alt grup İlkesi üzerinde yoğunlaşanIll ikinci dil edinimi araştırmaları ED ve ikinci dil edinimi ilişkisine kesin bir yanıt önermekten uzaktır. III. bölümde,Türkçe'deki üçüncü tekil kişi dönüşlü adılının Bağlama Kuramı'nın öngördüğü“aynı-tümce koşulu”na uymamasının nedenlerine yönelik bir öneri geliştirilmektedir. Göreceli-ÖZNE yaklaşımını temel alan öneride, kendi dönüşlü adılının biçimbirimsel olarak“basit”, diğer dönüşlü adılların ise“karmaşık”bir yapı gösterdiği varsayılmaktadır. Ayrıca, Türkçe'de yantümcecik olarak kullanılan ulaçlardaki Zaman göndergesinin üst tümceyle bağlantılı olduğu ve bu yapılardaki Çekim öbeğinin silindiği de önerinin diğer bir varsayımıdır. Ulaçlardaki kendi dönüşlü adılının aynı tümce dışındaki bir eşgöndergeye bağlanabilmesinin nedeni olarak Çekim öbeğinin altında yer alan Uyum öbeğinin de silinmesi ve basit dönüşlü adılın eşgönderge olarak yalnızca üst tümcedeki Uyum'u seçebilmesi gösterilmektedir. IV. bölüm. İngilizce öğrenen Türk öğrencilerle yapılan araştırma üzerinde yoğunlaşmaktadır. Araştırmanın öngördüğü hipotezler, veri toplamada, deneklerin seçiminde ve sonuçların değerlendirilmesinde izlenen yöntemler açıklanmaktadır. Bulgular ikinci dil ediniminde anadil bilgisinin önemli bir rol oynadığını, ancak deneklerin, anadillerinde bulunmayan bir yapıyla karşılaştıklarında dönüşlü adılların eşgöndergelerini yorumlarken ED'nin öngördüğü diğer doğal dillerde var olduğu kanıtlanmış değiştirgenlerden yararlandıklarını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This study, which is particularly concerned with knowledge of reflexive binding in second language acquisition, aims to shed light on the availability of Universal Grammar to second language learners and the role of the first language in the second language learning process. Its theoretical orientation relies on the UG principles and parameters approach formalised within the framework of Government and Binding Theory. The study deals with the syntactic knowledge of reflexives in the second language learners' minds rather than going into details of pragmatic factors which affect the interpretation of reflexives. Introduction sets the framework within which this study can be placed and puts forward the basic assumptions and proposals of the study. Chapter I deals with the generativist account of linguistic theory in which knowledge of language and its acquisition are considered to be inseparable. The chapter starts with explaining how the logical problem of language acquisition is accounted for in Chomskyan view of language, and describes the nature of Universal Grammar. The notion of markedness and the Subset Principle in relation to learnability problem are also referred to. The chapter also includes a brief overview of Government and Binding Theory. Chapter II discusses how principles and parameters framework can be utilised in explaining certain phenomena in second language acquisition. It puts forth the three hypotheses related to the role of Universal Grammar in second language acquisition, and the criticisms against the UG-access view. The chapter also presents a detailed review of the UG-oriented research in the literature. The results of the research do not provide a definite answer to the the status of UG in second language acquisition. Chapter III makes a new proposal about the long-distance binding occurrences of Turkish 3rd person singular reflexive, kendi. The proposal which is based on the relativized SUBJECT approach inthe recent binding theory presents a morphological analysis of Turkish reflexives assuming a distinction between complex and simple reflexives. The chapter tries to explain the long-distance binding occurrences of kendi, which is considered as a simple reflexive, with reference to the distinction between two types of Turkish subordinate clauses. The assumption underlying the proposal is that Tense in Gerunds is anaphoric, and the 1NFL in them is recoverable at LF. Chapter IV focuses on the experiment which seeks to find out whether Turkish learners' knowledge of English reflexives and their binding domains indicates LI influence and access to UG. The chapter sets up the hypotheses of the experiment and describes the methodology and procedure employed, the selection of the subjects, and the analyses of the data. Findings of the experiment reveal that Turkish learners of English are strongly influenced by the value of the accessible SUBJECT parameter in their LI. Findings also indicate that when learners are confronted with the L2 constructions which are not present in their LI, they have access to parameters of UG realised in natural languages.