Pozitif psikolojik sermaye ve öznel iyi olmanın işten ayrılma eğilimi ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the positive psychologic capital and relationship between of the well-being level intent to leave workplace
  1. Tez No: 529372
  2. Yazar: HÜMEYRAN BOZKURT
  3. Danışmanlar: DR. GÜLŞAH VURAL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Ülkemizdeki akademik yazına baktığımızda, pozitif psikolojinin örgütlerde uygulama alanları üzerinde etkinliğini araştırma geçmişi çok eskiye dayanmamaktadır. Bu bağlamda yapılan çalışmada, pozitif psikolojinin kapsamındaki pozitif psikolojik sermaye kavramı, ayrıntılı bir biçimde incelendi ve sermayenin ortaya çıkış tarihinden günümüze kadar ne tür aşamalardan geçtiği ve değer oluşturmak için nasıl form değiştirdiği üzerine yoğunlaşıldı. Örgütler için en önemli rekabet aracı niteliğindeki sermayenin günümüzün bilgi teknolojilerinde psikolojik bir boyuta ulaşması, sermayenin, pozitif örgütsel davranış alanında oldukça fazla yer almasına yol açmıştır. Böylece pozitif örgütsel davranışın önemli bir değişkeni haline gelen pozitif psikolojik sermayenin diğer örgütsel davranış değişkenlerinden olan öznel iyi oluş ve işten ayrılma eğilimi üstünde nasıl bir etki yarattığı ve örgütlerin bunu nasıl yordadığı sorunsalı bu araştırmanın çıkış noktasını oluşturuyor. Bu çalışma ile çalışanların sahip oldukları pozitif psikolojik sermayeleri ile öznel iyi oluşlarının, onların işten ayrılma eğilimleri üzerinde nasıl bir etkisinin olduğuna bakılmıştır. Ülke genelinde faaliyet gösteren bazı kamu kurumlarının ve özel kuruluşların bünyesinde çalışan 223 çalışan üzerinde gerçekleşen bu araştırma için ülkemiz ve diğer ülkelerde yapılmış olan araştırmalar, yazılmış kitaplar, dergiler ve internet kaynaklarından faydalanılarak bilgi edinilmiştir. Elde edilen bilgiler ışığında eleştirel bir değerlendirme ile kaynakça raporlanarak araştırma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
When we look at the literature in our country, the history of researching the effectiveness of positive psychology on the limits of practice in organizations is not very old. Studies carried out in this direction and the scope of positive psychological capital within the scope of positive psychology has been studied in detail. The biggest competition tool for organizations is to reach a psychological dimension in today's information technology, positive organizational behavior of the capital led to more involvement. The existence of positive psychological capital, which has become an important variable of positive organizational behavior and how it has an impact on the tendency to leave work and how the organizations are trying to figure it out is the starting point of this problematic study. In this study, the positive psychological capital and subjective well-being of employees, how they were influenced by their tendency to leave the job. This research, which has been conducted on 223 employees working in the fields of some public institutions and private organizations operating in the country, has carried out researches in our country and other countries, written books, magazines and internet resources. The research has been completed by reporting a bibliography with a critical evaluation of the obtained information.