Örgütsel miyopinin hizmetkar liderlik ekseninde tahlili: Eğitim kurumları çalışanları üzerinde bir araştırma
Examining the organizational myopia on the axis of servantleadership: A survey on the education instutions
- Tez No: 529377
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET HAKAN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Rekabet düzeyinin giderek arttığı günümüz koşullarında çalışanların istek ve ihtiyaçlarını önemseyen liderlik stiline ihtiyaç duyulmaktadır. Hizmetkar liderlik, astların beklentilerini öncelikli gören bir liderlik stilidir ve astlardan daha fazla katkı alınabilmesi için onları önemsemeye odaklanmaktadır. Hizmetkar liderlik stilinin örgütsel miyopi üzerindeki etkilerini tespit etmek çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Çalışmada literatür taraması ve anket uygulaması yöntemlerinden faydalanılmış, Bursa ili Orhangazi ilçesindeki 10 farklı okulda görev yapan 52 öğretmenin katıldığı bir araştırma yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre hizmetkar liderlik stilinin benimsenmesi örgütsel miyopi üzerinde azaltıcı etkilere sahiptir. Hizmetkar liderliğin varlığının çalışanların kendisini daha önemli hissetmesi suretiyle örgüte daha fazla katkı sağlamasını beraberinde getirdiği çalışmada ulaşılan sonuçlar arasındadır. Örgütsel miyopinin başarısızlık, panik, tükenmişlik, verimsizlik, fırsatların kaçırılması gibi olumsuz etkileri olduğu çalışmanın sonuçları arasında yer almaktadır. Tüm bu sonuçların Bursa ili Orhangazi ilçesindeki 10 farklı okulda görev yapan 52 öğretmenin verdiği yanıtlar aracılığıyla elde edilmesi, çalışmanın sınırlılıklarını meydana getirmektedir.
Özet (Çeviri)
A leadership is needed who can understand the requests of the employees in today's competitive world. Servant leadership is a kind of leadership which prioritize the employees' requests and focus on these requests for more contribution from the workers. The basic goal of this study is to determine the influence of the leadership on the organizational myopia. The literature review and the questionnaire application methodologies have been used and a questionnaire has been applied with 52 teachers who are in different schools in Bursa Province Orhangazi District. According to the results having a servant leadership decreases the organizational myopia. The results also showed that the employees become more efficient because of the leaders' regard about their requests. The organizational myopia may cause failure, panic, exhaustion, ineffectiveness, missing the opportunities and similar effects. The results had gained by the answers of 52 teachers who are in different schools in Bursa Province Orhangazi District and this has been accepted as the limitedness of the research.