Güney Sibirya'da Hun Türklerine ait kurganlar, mezarlar ve şehirler
Cairns, tombs and cities which belongs to Hun Turks in South Siberia
- Tez No: 529381
- Danışmanlar: PROF. DR. MUALLA UYDU YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
Tarihi kayıtlar ve bulgulara göre Türk kültürünün devlet teşkilatına sahip ilk yapısının Hun Türkleri'ne ait olduğu anlaşılmaktadır. Bu tespitin yapılmasında yıllarca Çin kaynaklarının incelenmesinden faydalanılmıştır. Ancak son dönemlerde Hunlara ait kurganların, mezarların ve şehir kalıntılarının arkeolojik araştırmalara konu olması ile Hunların sahip olduğu kültür zenginliği daha net olarak tespit edilebilmiştir. Çalışmanın amacı da Hun kültürünün zenginliğini ortaya çıkaran son dönem arkeolojik çalışmalarda tespit edilmiş Baykal Ötesi, Altay ve Tuva bölgeleri kurgan, mezar ve şehir kalıntılarını sistematik olarak incelemek ve indekslemektir. Gerçekleştirilen araştırmanın belirtilen bu amacı doğrultusunda çok geniş olan konuya iki farklı şekilde sınır konulmuştur. Araştırmanın birinci sınırı coğrafi olarak hunların ilk yerleşim bölgeleri kabul edilen Baykal Ötesi, Altay ve Tuva Bölgeleri olarak belirlenmiştir. İkinci sınır kronolojik olup, Hunların tarih sahnesinde bulundukları M.Ö. III. ile MS. III. yüzyıl zaman aralığı ile araştırma sınırlandırılmıştır. Belirtilen sınırlar doğrultusunda araştırma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kurgan ve mezarlar, belirtilen sınırlar doğrultusunda indekslenmiş ve arkeolojik betimlemelere yer verilmiştir. İkinci bölümde belirtilen kısıtlar doğrultusunda keşfedilmiş Hun şehirleri indekslenmiş ve arkeolojik raporlar doğrultusunda şehir özellikleri betimlenmiştir. Üçüncü bölümde, ilk iki bölümde toplanan bilgiler doğrultusunda Hun kültürünü yansıtan materyaller indekslenmiş ve açıklanmıştır. Dördüncü bölümde ise tüm bölümlerden toplanan veriler yorumlanmış ve sonuç olarak Hun Kültürüne ait dağınık halde olan veriler sistematik olarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
According to historical records and findings, it is understood that the first structure of the State Organization of Turkish Culture benefited from the examination of Chinese recources for years. However, the culture possessed by the Huns could be more clearly identified by the fact that the remains of the Huns, graves and city remains are subject to archaeological research. The aim of the study is to examine and index systematically of the remains of the TransBakalia, Altai and Tuva districts that found in recent archaeological studies that reveal the richness of the Hun culture. There are two different constraints stated by the research carried out on this subject which is very comprehensive. The first constraint of the study was limited to Bakalia, Altai and Tuva regions, geographically considered as the first settlement areas of Huns. The second constraint is chronological, limiting the study of the Huns on the historical scene with the interval between the 3rd B.C and the 3rd A.C centuries. In accordance with the stated constraints, the research consists of four chapters. In the first chapter, kurgan and tombs are indexed in line with the stated constraints and archaeological descriptions are given. Hun provinces discovered in line with the constraints mentioned in the second chapter have been listed and city features have been described in the direction of archaeological reports. In the third chapter, materials that reflect the Hun culture are indexed and explained in line with the information gathered in the first two sections. In the fourth chapter, the data gathered from all the sections are interpreted and consequently, dispersed data of the Hun culture is systematically interpreted.