Back to origins? economic sanctions and shifts in primary energy consumption of the targeted states
Köklere dönüş? ekonomik yaptırımlar ve hedef ülkelerde temel enerji tüketimindeki değişim
- Tez No: 529382
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMRE HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uyuşmazlık Analizi ve Çözümü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma ekonomik yaptırımlar ve hedef devletin toplam enerji tüketimi arasındaki ilişkiyi inceler. Iran ve Panama, bu ilişkinin işleyişini açıklayan örnekler olarak ele alınmıştır. Bu araştırma, kesikli zaman serileri kullanarak, 1975'ten 2004'e kadar olan süreçte Iran ve Panama örneklerine yer verir. Hedef ülkeler yaptırımların gerçek etkilerini saklamaya meyilli olduklarından, toplam temel enerji tüketimi eğilimleri ulaşılabilir bir gösterge olarak yaptırım uygulayan ülkeler ve politika oluşturanlar tarafından değerlendirilebilir. Yaptırım uygulanan ülkeler ekonomik kısıtlamalarla ve sınırlı yatırımlarla karşı karşıya kalırken, yatırımlarını daha uygun maliyetli seçeneklere yöneltmeye zorlanırlar. Sonuçlar, uzun vadede geniş hidrokarbonla donatılmış İran'ın, enerji karışımındaki fosil yakıtların payının artmaya meyilli olduğunu gösterir. Bununla birlikte, yenilenebilen enerji bakımından zengin olan Panama'da uzun vadede yenilenemeyen enerji tüketiminde artış gözlemlenir. Görünen o ki, var olan yenilenebilir enerji kaynakları, ekonomik yaptırımlar söz konusu olduğunda ikinci plana atılabilmektedir. Diğer bir taraftan, yenilenebilir enerji teknolojisinin inşaasının yüksek maliyetli oluşu, ekonomik yaptırım zamanlarında enerji tercihlerini hidrokarbon kullanımına yönelten önemli bir faktör olarak karşımıza çıkar.
Özet (Çeviri)
This paper explores the relationship between economic sanctions and total primary energy consumption of the targeted states. Iran and Panama serve as illustrative cases to depict the mechanisms by which this association exists. This study utilizes the interrupted time series across the individual cases of Iran and Panama over the period from 1975 till 2004. Since targeted countries tend to hide the real effects of economic sanctions, the total primary energy consumption trends comprise an accessible indicator that sender countries and policy makers may evaluate. While sanctioned states are faced with economic constraints and limited investments at hand, they are compelled to shift the investments to more cost-effective options. Study finds the long-term increasing trends in the share of fossil fuels within Iranian energy mix, largely endowed with hydrocarbons. While for Panama, rich with renewable energy, results indicate a reversal of the trends followed by a long-term shift towards non-renewable path of consumption. It seems that existing inland renewable endowments do not play a primary role for a targeted state when faced with economic sanctions. On the other hand, high initial capital expenses required for installing renewable energy plants comprise a factor that divert energy preferences towards expanding usage of hydrocarbons at times of economic sanctions.