Niçin Irak ve Suriye İslam Devleti (IŞİD/DAEŞ) Orta Doğu'daki geniş alanları bu kadar hızlı kontrol edebilecek
Why the Islamic State of Iraq and Syria (ISIS) has grown so fast to control large areas of The Middle East
- Tez No: 529398
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NAİL ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
The aim of this research was to examine the ISIS's control and influence in the Middle East, while treating the presence and influence of ISIS in Iraq and Syria as the case studies. With this aim in view, the important objectives of research were identified to include: exploring the emergence and rise of ISIS in the Middle East, with a special reference to Iraq and Syria; determining the extent and nature of influence of ISIS; examining the factors responsible for the success of ISIS; and identifying the security implications of the rise of ISIS in the regional and international contexts. Towards fulfilling the aim and objectives, a systematic review of literature was carried out while selecting ten studies each for identifying the reasons for ISIS's success and the implications of this success. It has been concluded that the principal reasons for the success of ISIS include: the authoritarian rule and sectarianism; ineffective governance and political turmoil and chaos; the interfering role by the US forces; and the exploitation of natural resources in the region. On the other hand, the implications of ISIS's success have been identified in terms of: human rights violations, the threat of returning fighters along with refugees; organized terrorism; ISIS-inspired terrorism; and the possibility of increased sectarianism in the Middle East, amongst others.
Özet (Çeviri)
Bu araştırmanın amacı, DAEŞ'in Irak ve Suriye'deki varlığını ve etkisini vaka çalışmaları olarak ele alırken, IŞİD'in Ortadoğu'daki kontrolünü ve etkisini incelemekti. Bu amaca yönelik olarak, araştırmanın önemli hedefleri şunlardı: Ortadoğu'da IŞİD'in ortaya çıkışını ve yükselişini keşfetmek, Irak ve Suriye'ye özel bir referansla; IŞİD'in etki derecesinin ve niteliğinin belirlenmesi; IŞİD'in başarısından sorumlu olan faktörleri incelemek; ve IŞİD'in bölgesel ve uluslararası bağlamda yükselişinin güvenlik üzerindeki etkilerini tanımlamak. Amaç ve amaçlara ulaşmak için, IŞİD'in başarısının nedenlerini ve bu başarının etkilerini tespit etmek için her biri için on çalışma seçerken, literatürün sistematik bir gözden geçirmesi gerçekleştirilmiştir. IŞİD'in başarısının başlıca nedenlerinin aşağıdakileri içerdiği sonucuna varılmıştır: otoriter yönetim ve mezhepçilik; etkisiz yönetişim ve siyasi kargaşa ve kaos; ABD güçlerinin müdahaleci rolü; ve bölgedeki doğal kaynakların sömürülmesi. Öte yandan, IŞİD'in başarısının sonuçları şu şekilde tanımlanmıştır: savaşçıları mültecilerle birlikte iade etme tehdidi; organize terörizm; IŞİD'den ilham alan terörizm; ve diğerlerinin yanı sıra Ortadoğu'da artan mezhepçilik olasılığı.