Why do states apologize? a systematic study of inter-state apologies for war-crimes
Devletler neden özür diler? savaş suçlarından dolayı devletlerarası dilenen özürlerin sistematik çalışması
- Tez No: 529432
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KERİM CAN KAVAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Tarihi pek çok suç, ülkelerin kendi aralarındaki ilişkileri kötü etkilemeye devam etmektedir. Tarihi suçlar için özür dilenmesi, çatışma sonrası dönemler için çeşitli alanlardan pek çok araştırmacının ilgisini çekmiştir. Ancak, hangi şartlar altında, hangi devletlerin işledikleri suçlar için özür dilemesinin araştırılması bir kaç vakaa çalışmasından (Almanya, ve Japonya'nın). Dünya Savaşı için diledikleri özürler) öteye geçmemiştir. Bu bağlamda '20. yüzyılda işlenen savaş suçlarından dolayı' dilenen özürler üzerine oluşturduğum yeni veri seti ile bu alandaki boşlukları doldurmayı amaçlıyorum. Özellikle, ekonomik teşvikler, lider ideolojisi, ve kabahat unsurlarına odaklanar devletler arası özrü incelemekteyim. Bulgularımdan birisi, özellikle en şiddetli savaş suçu ihlallerini uygulayan devletler, başka faktörlerin yanı sıra daha özür dilemeye yatkın olmalarıdır. Fakat, ikili ticaret ve iki devlet arasında paylaşılan dini tercihler özür dilenmesiyle ilişkilendirilememiştir. Genel itibariyle tezimin amacı hangi koşullarda ikili ilişkileri etkileyen tarihi savaş suçlardan özür dilendiğini tespit etmektir.
Özet (Çeviri)
There are many cases of historical crimes between countries that continue to hurt inter-state relations. Apologies for historical crimes is one such post-conflict phenomenon that has received a lot of attention by scholars from various fields. However, studies investigating the conditions under which states apologize for historical crimes have not moved beyond a few country-specific cases i.e. German and Japanese apologies for World War II. My thesis aims to address this gap using a new dataset on which states apologized for war-crimes committed in the 20th century, and when these apologies were offered. In particular, I focus on economic incentives, leader ideology and culpability to explain inter-state apologies. I find that states which commit the most severe violations are more likely to apologize, among other factors. However, factors, such as the prospect of bilateral trade and shared religious preferences between two states are not related to apologies. Overall, the goal of my thesis is to clarify the circumstances under which states are able to move beyond historical crimes that harm their bilateral relations.