Uluslararası hukukta hukuka aykırı eylem ve diplomatik özür
Wrongful act and diplomatic apology in international law
  1. Tez No: 677146
  2. Yazar: GÜLNUR BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERTAÇ HAMİ BAŞEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Uluslararası alanda kuvvet kullanmanın yasaklanması ile devletler arasındaki uyuşmazlıkların barışçıl yollarla çözümü bir uluslararası hukuk ilkesi haline gelmiş ve Birleşmiş Milletler tarafından çeşitli çözüm yolları tanımlanmıştır. Küreselleşmenin etkisi, Soğuk Savaşın uluslararası hukukta etkileri, kimlik ve değerlerin uluslararası alanda görünür olmasıyla birlikte diplomatik ilişkiler de giderek önem kazanmıştır. Soğuk Savaşın sonra ermesinden sonra giderek yaygın hale gelen diplomatik özür, uluslararası hukukta örf adet kuralı olacak niteliklere sahip olmaya başlamış ve etkin bir çözüm yolu olarak kullanılmaktadır. Diplomatik özrün neden ve kimin dilediğine, kullanılan araçlara göre birçok çeşidi bulunmaktadır. Bu çalışmada devletler arası diplomatik özürler incelenmekte olup, devletler neden özür diler? Uluslararası hukukta niteliği nedir? Diplomatik özrün boyutları nedir ve basamakları nelerdir? gibi sorulara yanıt aranarak diplomatik özrün uluslararası ilişkilerde ve uluslararası hukukta önemi ve işlevleri tartışılmaktadır. Tüm bu sorular dikkate alındığında diplomatik özür dilenmesine neden olan uluslararası hukuka aykırı eylem ve uluslararası hukuka aykırı eyleminden ötürü devletin sorumluluğu incelenmiş ve onarım sorumluluğu ile ilişkisi incelenmiştir. İkinci bölümde diplomatik özün boyutları gelişimi ve uluslararası hukuk açısından bağlayıcılığı incelenmiştir. Son bölümde ise diplomatik özür örnekleri özelliklerine göre sınıflandırılarak diplomatik özrün uluslararası ilişkilerdeki ve uluslararası hukuktaki işlevleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The prohibition of the use of force in the international arena and the peaceful settlement of disputes between states have become a principle of international law and various solutions have been defined by the United Nations. With the impact of globalization, the effects of the Cold War on international law, and the visibility of identity and values in the international arena, diplomatic relations have also gained importance. Diplomatic apology, which has become increasingly common after the end of the Cold War, has begun to have the qualifications to become a customary rule in international law and is used as an effective solution. There are many types of diplomatic apologies depending on why and who wishes, and the tools used. In this study, diplomatic apologies between states are examined and why do states apologize? What is its nature in international law? What are the dimensions of the diplomatic apology and what are the steps? The importance and functions of diplomatic apology in international relations and international law are discussed. Considering all these questions, the state's responsibility for the act against international law and the act against international law, which caused a diplomatic apology, was examined and its relationship with the responsibility of reparation was examined. In the second part, the dimensions of the diplomatic essence, its development and its bindingness in terms of international law are examined. In the last part, the functions of diplomatic apology in international relations and international law are examined by classifying the examples of diplomatic apologies according to their characteristics.