Why does balancing fail? Comparing U.S. balancing strategies against the Soviet Union and China
Dengeleme neden başarısız olur? ABD'nin Sovyetler Birliği ve Çin'e karşı dengeleme stratejilerinin karşılaştırılması
- Tez No: 752100
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELIZA RODICA GHEORGHE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Amaçlar. Dengeleme, uluslararası ilişkilerin en mühim kavramlarından biridir. Devletler her daim sınamalarla karşılaşmış olup, sınamaların nasıl başarılı bir şekilde dengeleneceğini bilmek devletler için çok önemlidir. Bu çalışmada, dengeleme politikalarının neden başarısız olduğu incelenmektedir. Metodoloji. Bu çalışmada, karşılaştırmalı vaka analizi metodu ve süreç izleme yöntemi kullanılmıştır. ABD'nin Sovyetler Birliği ve Çin'e karşı kullandığı dengeleme stratejileri, çalışmanın özgün dengeleme çerçevesine göre incelenmiş ve birbiriyle karşılaştırılmıştır. Sonuçlar. Bu çalışmanın bulguları, ABD'nin, Soğuk Savaş döneminde Sovyetler Birliği'ne karşı, askeri ve askeri olmayan güç dengesini kendi lehine iyileştirmeyi amaçlayan tutarlı bir dengeleme stratejisi uyguladığını ortaya koymaktadır. Bu amaçla ABD, ana dengeleme stratejisi olarak ittifak oluşumunu kullanırken, ikincil dengeleme stratejisi bağlamında olası müttefiklere stratejik yardıma başvurmuştur. Buna mukabil, Soğuk Savaş sonrası dönemde Çin'e karşı benzer bir yaklaşım sergilenememiştir. Bu dönemde göreve gelen her Yönetim farklı dengeleme stratejileri izlemiş ve bu durum bir tutarsızlık yaratmıştır. Netice. Tutarlı bir dengeleme stratejisi arayışı, dengelemenin başarıya ulaşıp ulaşmaması üzerinde etkiye sahiptir. Bir rakibe karşı askeri ve askeri olmayan nispi güç dengesini geliştirmek amacıyla tutarlı bir dengeleme stratejisi izlemek, başarılı bir dengeleme ile sonuçlanmaktadır. Öte yandan, tutarlı bir dengeleme stratejisinin izlenmemesi, dengeleme başarısızlığına yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objectives. Balancing is one of the most significant concepts in international relations. States have always had to face challenges, and knowing how to balance a challenge successfully is of utmost importance for states. In this study, I investigate why balancing fails. Method. I utilize comparative case study and employ process-tracing. I examine the respective balancing strategies of the U.S. against the Soviet Union and China based on my balancing framework and compare them with each other. Results. This study finds out that, the U.S. applied a coherent balancing strategy aiming to improve the balance of relative military and non-military power to its favor vis-à-vis the Soviet Union during the Cold War. To that end, it used alliance formation as the main balancing strategy, while strategic aid to prospective allies was the secondary balancing strategy. However, it failed to do the same against China in the post-Cold War period. Each Administration pursued different balancing strategies, creating an inconsistency. Conclusion. The pursuit of a coherent balancing strategy affects balancing success and failure. Pursuit of a coherent balancing strategy to improve the balance of relative military and nonmilitary power against a rival results in successful balancing. Conversely, the lack of a coherent balancing strategy leads to balancing failure.