Sponsoring rebellion: Why do some paramilitary groups rebel against their home-states while others remain loyal?
İsyanı desteklemek: Bazı paramiliter gruplar neden kendi devletlerine karşı isyan ederken diğerleri sadik kalıyor?
- Tez No: 980781
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SÜMEYYE UYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bazı paramiliter gruplar neden kendi devletlerine karşı isyan ederken, diğerleri sadık kalır ya da devlet yapısına daha fazla entegre olur? Bu tez, bu soruyu paramiliter gruplar, ev sahibi devletleri ve dış sponsorları arasındaki dinamiklere odaklanan nedensel bir mekanizma önererek incelemektedir. Tez, bir paramiliter grubun, ev sahibi devlet ile dış sponsor arasındaki ilişkilerin bozulduğu bir dönemde artan dış destek alması durumunda isyan etme olasılığının arttığını savunmaktadır. Böyle durumlarda, dış destek artık tarafsız bir kapasite geliştirme aracı değil, grubun özerkliğini genişletmesini ve devlet otoritesine karşı koymasını mümkün kılan stratejik bir baskı aracına dönüşmektedir. Bu hipotezi test etmek amacıyla çalışma, En Benzer Sistemler Tasarımı'na (Most Similar Systems Design – MSSD) dayalı karşılaştırmalı bir vaka analizi yöntemi benimsemektedir. Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinde üç önemli paramiliter grup incelenmektedir: Sudan'daki Hızlı Destek Kuvvetleri (RSF), Irak'taki Haşdi Şabi (PMF) ve Suriye'deki Ulusal Savunma Güçleri (NDF). Bu üç grup da iç çatışma bağlamlarında ortaya çıkmış, otoriter veya kırılgan devlet yapılarında faaliyet göstermekte ve önemli düzeyde dış destek almıştır. Ancak bu grupların gelişim ve davranış biçimleri belirgin şekilde farklılaşmaktadır. RSF, 2019 yılında Sudan'ın geçici hükümetine karşı isyan etmeye başlamış; Sudan ile Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki ilişkilerin bozulması ve artan Emirlik desteğiyle birlikte çatışmanın ölçeği giderek büyümüştür. Buna karşın, hem PMF hem de NDF, benzer düzeyde dış destek almalarına rağmen ev sahibi devletlerine büyük ölçüde sadık kalmışlardır. Dış destek ile devletlerarası diplomatik dinamiklerin nasıl etkileşime girdiğini izleyerek bu tez, syanın en çok, dış sponsorluğun düşmanca siyasi koşullarda arttığı durumlarda meydana geldiğini ortaya koymaktadır. Bulgular, kırılgan devletlerde paramiliter davranışın nasıl evrildiğine dair yeni içgörüler sunmakta ve vekâlet savaşı, dış müdahale ve devlet parçalanması tartışmalarına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Why do some paramilitary groups rebel against their home states, while others remain loyal? This thesis investigates this question by proposing a causal mechanism centered on the dynamics between paramilitary groups, their home states, and external sponsors. It argues that rebellion becomes likely when a paramilitary group receives increased external support during a period of deteriorating relations between the home state and the sponsoring external actor. In such cases, support is no longer a neutral form of capacity-building but a strategic tool of leverage, enabling paramilitary groups to expand their autonomy and confront state authority. To test this hypothesis, the study adopts a comparative case study approach using the Most Similar Systems Design (MSSD). It analyzes three major paramilitary groups: Sudan's Rapid Support Forces (RSF), Iraq's Popular Mobilization Forces (PMF), and Syria's National Defense Forces (NDF). All three emerged in contexts of internal conflict, operate in fragile or authoritarian states, and have received significant foreign support. Yet their outcomes diverge sharply. The RSF began rebelling against Sudan's government in 2019, and the scale of its confrontation continued escalating amid the breakdown of Sudan–UAE relations and intensified Emirati backing. In contrast, both the PMF and NDF have remained largely loyal to their home states despite also benefiting from sustained external support. By tracing how foreign backing interacts with inter-state diplomatic dynamics, this thesis shows that rebellion is most likely when sponsorship increases under adversarial political conditions. Adding a layer into understanding paramilitary behavior, and why it is not only a function of domestic dynamics that cannot be understood in isolation from the geopolitical contexts surrounding them as it is also deeply embedded in the shifting landscape of inter-state relations. The findings offer new insights into how paramilitary behavior evolves in conflict prone states and contributes to debates on proxy warfare, external intervention, and state fragmentation.