Okul müdürlerinin öğretmenler tarafından algılanan liderlik stilleri ile örgütsel sinizm arasındaki ilişki (Tekirdağ örneği)
The relationship between leadership styles of school principals and organi̇zational cynicism according to teachers perceptions (Tekirdağ sample) the relationship between leadership styles of school principals and organizational cynicism according to teachers percepti̇ons( teki̇rdağ sample)
- Tez No: 529476
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZGENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Çalışmanın amacı öğretmen algılarına göre okul müdürlerinin liderlik stilleri ile örgütsel sinizm arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu araştırmada betimsel ve ilişkisel tarama yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmanın evreni 2017-2018 öğretim yılında Tekirdağ ili ve ilçelerinde farklı türlerdeki resmi okullarda görev yapan kadrolu öğretmenlerden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemini, küme örnekleme metoduyla belirlenmiş 732 ölçek oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Akan, Yıldırım ve Yalçın (2014) tarafından geliştirilen“Okul Müdürlerinin Liderlik Stili Ölçeği'' Sağır ve Oğuz (2012) tarafından geliştirilen ”Örgütsel Sinizm Ölçeği'' kullanılmıştır. Okul müdürlerinin liderlik stillerini ve öğretmenlerin örgütsel sinizm düzeylerinin belirlenmesine ilişkin olarak puanların aritmetik ortalama ve standart sapmaları kullanılmıştır. Değişkenler arasında ilişkilerin belirlenmesinde Pearson Korelasyonu ve Basit Regresyon analizi, gruplar arasında anlamlı farklılık olup olmadığını ortaya koyabilmek için de Bağımsız Gruplar t Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between school principals leadership styles and organizational cynicism. In this research, descriptive and relational screening methods were used. The population of the research consisted of permanent teachers working in different types of official schools in the province of Tekirdağ and its districts in the 2017-2018 academic year. The sample of the study was 732 with the cluster sampling method. Flowing in collecting the data, Akan, Yıldırım and Yalcin (2014)“Developed by Leadership Style Inventory of School Principals' Sağır and Oguz (2012) ”Developed by Organizational Cynicism Scale' is used. Pearson Correlation and Simple Regression analysis were used to determine the relationships between the variables and Independent Groups t Test and One-Way Variance Analysis (ANOVA) were used to determine whether there was a significant difference between the groups.