Zorbalık eğilimi, duygusal özerklik ve akıllı telefon bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of relationship between bullying tendency, emotional autonomy and smartphone addiction
- Tez No: 529475
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YÜKSEL ERDOGDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı, ergenlerin zorbalık eğilimi, duygusal özerklik ve akıllı telefon bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini, 2016-2017 eğitim-öğretim yılı, İstanbul ilinin Tuzla ilçesinde yer alan ortaöğretim kurumlarında okuyan 9., 10., 11. ve 12. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise Tuzla ilçesinde çeşitli liselerde okuyan 9., 10., 11. ve 12. sınıftaki öğrencilerden basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilen 366 öğrenciden ( 174 kız, 192 erkek) oluşmuştur. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği, Duygusal Özerklik Ölçeği, Zorbalık Eğilimi Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde Spearman korelasyon analizi, Mann-Whitney U testi ve Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; zorbalık eğilimi cinsiyete ve anne eğitim durumuna göre anlamlı farklılık göstermektedir. Ayrıca zorbalık alt boyutlarından haklı görme, başkalarını üzme ve gücü kullanma boyutlarında cinsiyete göre anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Zorbalık eğilim ölçeğinin gücü kullanma alt boyutu sınıf düzeyine göre anlamlı bir şekilde farklılaşma göstermektedir. Duygusal özerkliğin idealleştirmeme alt boyutunda cinsiyete göre anlamlı farklılık bulunmuştur. Öğrencilerin akıllı telefon bağımlılığı düzeyleri cinsiyete göre anlamlı farklılaşma göstermektedir. Öğrencilerin akıllı telefon bağımlılığı düzeyleri ile duygusal özerklikleri arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Bununla birlikte, öğrencilerin duygusal özerklik düzeyleri ile zorbalık eğilimi düzeyleri arasında da pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Fakat zorbalık eğilimi düzeyleri ile akıllı telefon bağımlılığı düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between bullying tendency, emotional autonomy and smartphone addiction in adolescents. The population of the study is composed of 9th, 10th, 11th and 12th grade students who study at the high schools in Tuzla district of Istanbul, in 2016-2017 academic year. The sample of the study consisted of 366 students (174 females, 192 males) selected from 9th, 10th, 11th and 12th grade students in various high schools in Tuzla district by simple random sampling method. Relational screening model was used in this study. Smart Phone Addiction Scale, Emotional Autonomy Scale, Bullying Tendency Scale and Personal Information Form were used for data collection. Spearman correlation analysis, Mann-Whitney U test and Kruskal Wallis test were used for data analysis. According to the results of the study; bullying tendency has showed a significant difference according to gender and mother education status. In addition, in terms of gender, there was a significant difference, feeling justified, to upset somebody else and using power belong to the sub-dimensions of bullying tendency. According to class level, there was a significant difference using power which is the sub-dimensionsof bullying tendency. In terms of gender, there is a significant difference non-idealization which is the sub-dimension of emotional autonomy. According to gender, it was determined a significant difference in levels of smartphone addiction in students. There was a positive correlation between emotional autonomy levels and smart phone addiction levels in students. At the same time, it was found a positive correlation between emotional autonomy levels and bullying tendency. But it was not found significant relationship between levels of bullying tendency and levels of smartphone addiction.