Okul müdürlerinin liderlik stilleri ile politik becerileri arasındaki ilişki
The relationship between leadership styles and political skills of the school principals (Tekirdağ example)
  1. Tez No: 529482
  2. Yazar: ABDULLAH NAİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖZGENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Araştırmanın amacı okul müdürlerinin liderlik stilleri ile politik becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu araştırmada ilişkisel tarama yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Tekirdağ ili ve ilçelerinde farklı türlerdeki kamu okullarında görev yapan toplam 10806 kadrolu öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi, küme örnekleme metoduyla belirlenmiştir. Hem okullara dağıtılan hem de Milli Eğitim Bakanlığı Döküman Yönetim Sistemi (DYS)'nden geri dönen toplam 652 ölçekten hatalı, eksik ya da tutarsızlığı belirlenen 59 ölçek elenmiş ve geriye kalan toplam 593 ölçek değerlendirmeye alınarak örneklemimizi oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Akan, Yıldırım ve Yalçın (2014) tarafından geliştirilen“Okul Müdürlerinin Liderlik Stili Ölçeği (OMLSÖ)'' ve Özdemir ve Gören (2015) tarafından geliştirilen ”Politik Beceriler Ölçeği (PBÖ)'' kullanılmıştır. Okul müdürlerinin liderlik stillerini ve politik beceri düzeylerinin belirlenmesine ilişkin olarak puanların aritmetik ortalama ve standart sapmaları kullanılmıştır. Verilerin analizi için öncelikle Basıklık (Skewness) ve Çarpıklık (Kurtosis) testi uygulanarak dağılımların normalliğine bakılmıştır. Dağılımların normal çıkması üzerine parametrik testlerin kullanılmasına karar verilererek değişkenler arasında ilişkinin belirlenmesinde Pearson Korelasyonu, farklılığı ortaya koyabilmek için de ikili karşılaştırmalarda dağılım normal olduğundan bağımsız gruplar t Testi, ikiden fazla değişken gruplarının karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between school principals' leadership styles and political skills. In this study, relational screening methods were used. The population of the study consisted of 10806 permanent teachers working in official schools of all types and levels in the province of Tekirdağ. The sample of the study was determined by cluster sampling method. A total of 595 scales, which were both distributed to schools and returned from the Ministry of National Education Document Management System (DYS), were screened for 59 faults, deficient or inconsistent, and the remaining 593 scales were taken into consideration and formed our sample. The data were collected by Akan, Yıldırım and Yalçın (2014) and "Political Skills Scale (PBÖ'' developed by Özdemir and Gören (2015). Arithmetic mean and standard deviation of scores were used to determine the leadership styles and political skill levels of the school principals. For the analysis of the data, Skewness and Kurtosis tests were applied and the distribution of the distributions was examined. Pearson Correlation was used to determine the relationship between variables by deciding the use of parametric tests on the normal distribution of the distributions, as the distribution in the paired comparisons was normal in order to reveal the difference between the groups.