Toplum ruh sağlığı merkezlerinde takip edilen şizofreni hastalarının hastalıklarına ilişkin bilgi ve görüşleri ile ilaç uyum ve genel öz yeterlilik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analysis of relationship between disease knowledge and opinions, and medicine adherence and general self- efficacy levels of schizophrenia patients at community mental health centers
  1. Tez No: 529490
  2. Yazar: TUĞBA EROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRGÜL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Toplum Ruh Sağlığı Merkezlerinde Takip Edilen Şizofreni Hastalarının Hastalıklarına İlişkin Bilgi ve Görüşleri ile İlaç Uyum ve Genel Öz Yeterlilik Düzeyleri Arasındaki İlişkinin İncelenmesi Bu çalışma toplum ruh sağlığı merkezlerinde takip edilen şizofreni hastalarının hastalıklarına ilişkin bilgi ve görüşleri ile ilaç uyum ve genel öz yeterlilik düzeyleri arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini Ankara ilinde Sincan Nafiz Körez Devlet Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi ve Yenimahalle Eğitim ve Araştırma Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezine sürekli gelen 48 hasta oluşturmaktadır. Araştırmada veriler Hasta Tanıtıcı Özellikleri Formu, hastaların hastalıkları hakkında bilgilerini değerlendirmek amacıyla Hastalığa İlişkin Bilgi Düzeyi Değerlendirme Anketi, MUÖ (Morisky Uyum Ölçeği) ve GÖYÖ (Genel Öz Yeterlilik Ölçeği) ile toplanmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS Statistics 21.0 paket programı, sayı, yüzde, frekans, ortalama, standart sapma, Shapiro Wilks, Pearson Ki kare , Fisher ki kare , Yates ki kare, Mann Whitney U, Kruskal-Wallis testleri ve Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Çalışmaya katılan hastaların % 62.5'i erkek, % 37.5'i kadındır. Hastaların % 47.9'u 11-20 yıl arasında ilaç kullanmaktadır. Kadınlarda GÖYÖ puan ortancası erkeklere anlamlı derecede daha yüksektir. (p0.05). Çalışmada ilaç uyumu yüksek olan hastaların GÖYÖ skoru anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Analysis of Relationship Between Disease Knowledge and Opinions, and Medicine Adherence and General Self- Efficacy Levels of Schizophrenia Patients at Community Mental Health Centers This study was planned to analysis of relationship between disease and opinions, and medicine adherence and general self-efficacy levels of schizophrenia patients at community mental health center. The sample of the study consisted of 48 patients who were continuously coming to Sincan Nafiz Körez State Hospital Community Mental Health Center and Yenimahalle Training and Research Hospital Community Mental Health Center in Ankara.In the study, Patient Identification Features Form, Morisky's Questions- Self- Report Measure of Adherence , General Self-Efficacy (GSE) Scale were used. The results were analyzed by using IBM SPSS Statistics 21.0 software. Pearson's chi square test, Fisher's chi square test and Yates' chi square tests were used to compare the Morisky scale and Mann Whitney U, Kruskal-Wallis tests were used to compare General self efficacy scale. Relations between scale scores were examined by Spearman correlation analysis. Patients participating in the study 62.5% were male and 37.5% were females. 47.9% of patients use medication between 11-20 years. In females, the GSE Scale score is significantly higher than that of males (p 0.05 in all cases).