Remisyondaki şizofreni hastalarında çocukluk çağı travmalarının işlevsellik ve yaşam kalitesi üzerine etkisi ve psikolojik dayanıklılığın bu etkideki aracı rolü
Effect of childhood traumas on functuality and quality of life and mediating role of psychological resilience on this efect among schizophrenia patients in remission
- Tez No: 651319
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM DEVRİM BALABAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
AMAÇ: Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne başvuran ve şizofreni tanısı ile takip edilen klinik remisyondaki hastalarda çocukluk çağı travması, psikolojik dayanıklılık ile yaşam kalitesi düzeylerini araştırmak ve çocukluk çağı travmalarının yaşam kalitesi ve işlevsellik üzerine etkisinde psikolojik dayanıklılığın aracı rolünü değerlendirmek amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza, Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi toplum ruh sağlığı merkezlerine başvuran DSM-5'e göre şizofreni tanısı doğrulanmış 177 hasta dahil edilmiştir. Sosyodemografik ve klinik özelliklerini değerlendirmek amacıyla sosyodemografik ve klinik özellikler veri formu klinik görüşme ile doldurulmuştur. Hastalık ve belirtilerin şiddeti Klinik Global İzlem Ölçeği (CGI), Kısa Psikiyatrik Değerlendirme Ölçeği (BPRS), Pozitif Semptomları Değerlendirme Ölçeği (SAPS), Negatif Semptomları Değerlendirme Ölçeği (SANS) ile; işlevsellik düzeyleri ise Kısa İşlevsellik Değerlendirme Ölçeği (KİDO) ile belirlenmiştir. Çocukluk çağı travmalarını saptamak amacıyla Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (CTQ), psikolojik dayanıklılık düzeylerini saptamak amacıyla Connor-Davidson Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (CDRISC) ve yaşam kalitesi düzeyini belirlemek amacıyla Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu (WHOQOL-BREF) kullanılmıştır. BULGULAR: Şizofreni hastalarında, toplam CTQ puanına göre travması olanların (CTQ (+)) oranı %54.8 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: It is aimed to investigate childhood trauma, psychological resilience, and quality of life and find out the mediating role of psychological resilience on thr effects of childhood traumas on quality of life and functuality among the patients who have been followed up by Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Research and Training Hospital for Psychiatry, Neurology and Neurosurgery and diagnosed as schizophrenia in remission. METHOD: 177 patients who have been followed up by the Community Mental Health Centers of Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Research and Training Hospital for Psychiatry, Neurology and Neurosurgeryand diagnosed as schizophrenia according to DSM-V included in our research. The data on sociodemographic and clinical features collected with sociodemographic and clinical data form in a clinical interview. Illness and symptom severity was measured by Clinical Global Impressions Scale (CGI), Brief Psychiatric Rating Scale (BPRS), Scale for the Assessment of the Positive Symptoms (SAPS), Scale for the Assessment of the Negative Symptoms (SANS) and functionality levels were measured by Functioning Assessment Short Test (FAST). Childhood trauma questionnaire (CTQ), Connor-Davidson Resilience Scale (CDRISC) and World Health Organization Quality Of Life Brief Form (WHOQOL-BREF) were also used to determine childhood traumas, psychological resilience and quality of life, respectively. RESULTS: It is determined that %54.8 of the schizophrenia patients have childhood trauma (CTQ (+)) according to total CTQ scores.