Türkiye'de kütüphane otomasyon şirketlerinde çalışan personelin iş tatmini
Job satisfaction of personnel in library automation companies in Turkey
- Tez No: 529508
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DÜNDAR ALİKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kütüphane otomasyonlarının ülkemizde çeşitlenmesiyle yeni bir iş sahası ortaya çıkmıştır. Bu sahada çalışan kişilerin profiline baktığımızda da bir çeşitlilik görmekteyiz. Ancak araştırmada özellikle belirtmek istenilen bu sahada çalışan Bilgi ve Belge Yönetimi mezunlarının durumunu ortaya koymaktır. Hâlihazırda Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü öğrencilerine baktığımızda mezun olduklarında çalışmak istedikleri alanlar ağırlıklı olarak devlet kütüphaneleri ve arşivler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu araştırmanın bir amacı da bu sahaya dikkat çekmektir. Araştırmanın birinci bölümünde uygulama yapılan konu olan iş tatmini ile ilgili literatür çalışması yapılarak konunun çerçevesi ve içeriği hakkında durulmuştur. İkinci bölümde ise araştırmanın uygulama alanı olan kütüphane otomasyon şirketleri hakkında bilgiler verilerek yine o konuyla ilgili literatür çalışmasına yer verilmiştir. Üçüncü bölümdeyse araştırma çerçevesinde yapılan Minnesota İş Doyum Ölçeği anket uygulamasına dair çıktılar sunulmuş ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the diversification of library automations in our country, a new business field has emerged. When we look at the profile of people working in this field, we see a great diversity. However, it is particularly important to point out in the research that the situation of Information and Document Management graduates working in this field is to be revealed. When we look at the Information and Records Management students at present, the fields they want to work when they graduate are mostly confronted as state libraries and archives. One of the aims of this research is to draw attention to this area. In the first part of the study, the literature about the job satisfaction, which is the subject of the application, was studied and the frame and contents of the subject were discussed. In the second part, information about the library automation companies, which is the application area of the research, is given and the related literature is also included in the study. In the third part, the outputs of the Minnesota Job Satisfaction Scale survey were presented and evaluated.