TMS\TFRS'nin hizmet işletmeleri muhasebe uygulamalarına etkisi
TMS\TFRS's effect on service business accounting applications
  1. Tez No: 529507
  2. Yazar: SALİH CAN KUZUDİŞLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT BİTLİSLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
İşletmeler tarafından uluslararası düzeyde anlaşılabilir, karşılaştırılabilir ve şeffaf finansal bilgiye duyulan ihtiyaç; aynı standartların uygulanmasını zorunlu hale getirmektedir. Hizmet sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde ise Tek Düzen Muhasebe Sistemi ve Türkiye Muhasebe Standartları açısından önemli farklılıklar bulunmaktadır. Bu farklıklardan birisi de hizmet sunan işletmelerde ki üretim maliyetlerinin hesaplanması ve muhasebeleştirilmesi noktasında ortaya çıkmaktadır. Bu çalışma hizmet sektöründe faaliyet göstermekte olan konaklama işletmelerinde VUK ve TMS/TFRS standartları açısından farklılıkların ele alınması muhasebeleştirilmesi ve örnekleme yardımı ile öneride bulunması amacıyla hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Internationally understandable, comparable and transparent financial information needs by businesses; the same standards have to be applied. In business operating in the service sector, there are significant differences in terms of the Uniform Accounting System and Accounting Standards Turkey. One of these differences arises at the point of calculation and accounting for the production costs in the service providers. This study has been prepared in order to discuss the differences between Vuk and TMS standards in hospitality enterprises operating in the service sector and propose them by sampling method.