Liberalizm ve muhafazakarlık bağlamında Demokrat Parti
Democratic Party in the context of liberalism and conservatism
- Tez No: 529528
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİHAN LİMONCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
İkinci Dünya Savaşı sonrası demokrasi tüm dünyaya yayılmıştır. 1945 yıllarında değişen dünya koşullarına uyum sağlamak hem de Sovyetler Birliği tehdidini engellemek amacı ile ülkemiz 1945 yılında çok partili hayata geçmiştir. Bu tezin amacı, 1946-1950 yılları arasında muhalefet, 1950-1960 yılları arasında ise üç dönem üst üste kesintisiz olarak iktidara gelen Demokrat Parti'nin programları, söylemleri ve eylemlerinin siyasal muhafazakarlık ve liberalizmin temel öğelerine göre değerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
As a result of the World War II, democracy spread all over the world. Our country shifted to multi-party regime in 1946 in order to cope with the changing word conditions in 1940's as well as to hamper the threat from the Soviet Union. The aim of this dissertation is to evaluate the programs, rhetoric and actions of the Democrat Party which was in the opposition during discourse 1946 to 1950 and in the power over three successive periods during 1950 to 1960 based on the fundamentals of the political conservatism and liberalism.