Abdominal cerrahi sonrası sakız çiğnemenin bağırsak fonksiyonlarına etkisinin değerlendirilmesi
A study on the influence of gum-chewing on bowel function after abdominal surgery
  1. Tez No: 529545
  2. Yazar: NURSEN UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK AYGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Günümüzde güvenilir, etkin bir tedavi yöntemi olarak görülen ve yaygın olarak yapılan cerrahi girişimlerin sonrasında bağırsak hareketlerinin mümkün olan en erken zamanda başlaması istenilen bir durumdur. Dolayısıyla bu çalışma, abdominal cerrahi girişim uygulanan hastalarda ameliyat sonrası dönemde sakız çiğnetilmesinin ilk gaz, gaita çıkarma ve taburcu olma için geçen süreye etkisini belirlemek amacıyla planlandı. GEREÇ VE YÖNTEM: Randomize kontrollü deneysel araştırma yöntemi ile planlanan çalışma, Eylül 2015-Haziran 2016 tarihleri arasında mide ve ince/kalın bağırsak cerrahisi uygulanan 100 hasta ile yapıldı. Hastalar basit rasgele örnekleme yöntemi ile ameliyat sırasına göre 50 müdahale, 50 kontrol grubuna ayrıldı. Müdahale grubuna nazogastrik sondaları çıkarıldıktan sonra günde üç kez 45'er dakika olacak şekilde, hastalar ilk gazlarını ve gaitalarını çıkarana kadar şekersiz sakız çiğnetildi. Her iki gruptaki hastaların ilk gaz, gaita çıkarma süreleri ve bağırsak sesleri veri toplama formuna kaydedildi. Verilerin analizi, SPSS 23 programı ile bağımsız gruplar t testi, ANOVA testi, Pearson korelasyon ve bağımlı gruplar t testi kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Today, it is desirable that bowel function will resume as early as possible following a common surgery that is seen as a reliable and efficient treatment method. Therefore, this study was planned to determine the effect of gum-chewing on the time required for the first flatus, first defecation, and hospital discharge in the postoperative period in patients who had undergone abdominal surgery. MATERIAL AND METHOD: Planned as a randomized controlled trial, the study was carried out between September 2015 and June 2016 on 100 patients who had undergone gastric and small/large intestine surgery. Patients were divided into 2 groups via simple random sampling method: 50 patients in the gum group and 50 patients in the control group. Having their nasogastric catheters removed, the patients in the Gum group chewed sugarless gums three times a day for at least 45 minutes, until the first flatus and defecation. The mean time to first flatus and the mean time to the first defecation, in addition to bowel sounds, were recorded in the data collection form. Data analysis was conducted using SPSS 23 software, along with the independent samples t test, the ANOVA test, Pearson correlation and the dependent samples t test.