Image steganography
Görüntü steganografisi
- Tez No: 529546
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. NECİP GÖKHAN KASAPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Telekomünikasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Steganografi, bilgi gizliliği çözümü sağladığından bilgi güvenliği için çok önemli bir tekniktir. Şifrelemeyle karşılaştırıldığında, bilgilerin gizli olarak saklandığı durumlarda, kapak verilerinin bilgi verisi olarak görülmesi avantajına sahiptir. Böyle bir metodun, steganografi yöntemlerinin kullanıldığı filigran ve parmak izi gibi çeşitli uygulamaları vardır, ancak bu uygulamaların amacı farklıdır. Bu tezde steganografi uygulaması gizli haberleşme sistemleridir. Steganografide metin, görüntü ya da ses gibi farklı türde veriler kullanılabilir.. Deneylerde önerilen LSBG yöntemi görüntülerin kapak verisi olarak seçildiği görüntü stenografisi için uygulanmıştır. Temel steganografi yöntemlerinden biri olan en az anlamlı bit (LSB) yönteminde bazı sınırlamaların olması dolayısıyla LSB yönteminigeliştirmek için birçok yaklaşım yapılmıştır. LSBM ve LSBMR gibi LSB' ye bazı iyileştirme yöntemleri uygulanmıştır [7]. Bu tezde önerilen iyileştirme yöntemi, gizli verinin LSB' ye göre daha az algılanabilir olduğu ve gizli veriyi güvence altına alacak yeni bir anahtar yapısının önerildiği en az anlamlı bit açıklığıdır (LSBG).
Özet (Çeviri)
Steganography is very important technique for information security as it provides a solution of hiding information. Compared to encryption it has the advantage of considering the cover data as the information data itself while actually the secret information is hidden inside it. Such a method has several applications like watermarking and fingerprinting where steganography methods are used but the objective of those applications are different. The application that we are concerned in for this project is the covert communication systems. There are different types of cover mediums that can be used in steganography, such as text, image, or audio steganography. We chose image steganography where the images are used as cover object to be our base of experiments for the proposed LSBG method. One of main steganography methods is least significant bit (LSB) but it has some limitations therefore many approaches have been proposed to improve it. Some improvement methods have been applied to LSB such as LSBM and LSBMR [7]. The new proposed improvement method is least significant bit gaped (LSBG) where the aim is to improve its imperceptibility compared to LSB and to improve a new key structure that will increase the level of securing the information.