Bursiyer seçim süreci için bir karar destek sistemi
A decision support system for scholarship student selection process
  1. Tez No: 529544
  2. Yazar: SİBEL ERİŞKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Karar verme uzun ve karmaşık bir süreçtir. Bu süreçte mevcut alternatiflerin belirli kriterlere göre değerlendirilmesi ve en iyi olan alternatifin seçimi amaçlanır. Bu çalışmada, bir karar verme problemi olarak burs verilecek öğrencilerin belirlenmesi sorunu ele alınmıştır. Güncel uygulamada öğrencilerin maddi durumlarının değerlendirilmesi ve bursun en doğru öğrenciye ulaştırılması süreci hassasiyetle ele alınmakta ancak değerlendirme süreci komisyon üyelerinin tecrübe ve deneyimleri ile sınırlı kalmaktadır. Bu durum öznel değerlendirmelere ve yanlış seçimlere neden olabilir. Bu çalışmada, nesnel bir yaklaşımla burs verme sürecini değerlendirerek bursiyer seçiminde Çok Kriterli Karar Verme yöntemlerinden Promethee ve Gri İlişkisel Analiz Yöntemi kullanılmıştır. Seçim sürecinde önemli olduğu görülen 8 farklı kriter Entropi Yöntemi ile ağırlıklandırılmıştır. Araştırma sonucunda Promethee ve Gri İlişkisel Analiz Yöntemlerinin bursiyer seçim problemine uygunluğu tespit edilmiştir. Elde edilen öğrenci sıralaması komisyon üyelerine yol gösterirken, karar vericilerin bireysel kontrol sağlayabilmesine de yardımcı olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Decision making is a long and complicated process. In this process, it is aimed to evaluate existing alternatives according to the criteria to choose the best alternative. In this study, the decision-making process takes place for students who will receive the scholarship as a decision-making problem. In the practice, the process of evaluating the financial situation of the students and delivering the scholarship to the most suitable students is carefully handled, but the evaluation process is limited to the experience of the commission members. This may lead to subjective evaluations and incorrect choices. In this study, Promethee and Grey Relational Analysis Method were used in the Multi-Criteria Decision Making Methods in selecting scholarship by evaluating the scholarships giving process with an objective approach. Eight different criteria that are considered important in the selection process are weighted by the Entropy Method. As a result of the research, Promethee and Grey Relational Analysis Methods were determined to be suitable for scholarship selection problem. The resulting student rankings can also help decision-makers provide individual control while guiding commission members.