Personel seçim probleminin çok kriterli karar verme teknikleri aracılığıyla çözülmesi: Medya sektöründe bir uygulama
Solution of personnel selection problem with multi-criteria decision techniques: An application in the media sector
- Tez No: 529547
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGE EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İçinde bulunduğumuz bilgi çağında teknolojik, ekonomik, siyasal ve sosyal gelişmeler kurumların ve işletmelerin nitelikli insan kaynağına olan ihtiyacını artırmıştır. Çalışmada, personel seçme ve yerleştirme sürecinde çok kriterli karar verme teknikleri kullanılarak işe en uygun adayın veya adayların seçilebileceği iki modelin önerilmesi amaçlanmıştır. Öncelikle, medya üretimi sektöründe yer alan bir medya grubunda çalışacak haber editörünün hangi kriterlere göre işe alınacağı uzmanların görüşleri alınarak saptanmıştır. Sonrasında ise bu kriterlerin önem dereceleri, alanında tecrübeli insan kaynakları uzmanlarına ve şirket yöneticilerine anket aracılığıyla sorulmuş, elde edilen veriler Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda önem sırasına göre ortaya çıkan deneysel 15 aday MAUT ve GRA yöntemleriyle değerlendirilerek, aralarından en uygun olan kişi/kişiler belirtilmiştir. AHP, MAUT ve GRA çok kriterleri karar verme teknikleridir. Genellikle karmaşık karar problemlerinin analizinde kullanımları yaygındır. Özellikle GRA yönteminin personel seçiminde karar vericiye işe alım kriteri oluşturma imkânı vermesi hem işveren hem de adaylar açısından sürecin daha az maliyetle yürütülmesine katkıda bulunmaktadır. Çünkü personel seçim süreci sonunda en iyi adaydan ziyade ilgili pozisyona en uygun adayın seçilmesi daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Kullanılan bu yöntemler, alternatiflerin sıralanmasında ve en uygun alternatifin seçiminde karar vericilere yardımcı olmak adına kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In today's information era, technological, economic, political and social developments have increased the establishments' and businesses' need for qualified human resources. The aim of this study is to recommend two models by which best candidate or candidates can be selected for a job by using multi-criteria decision techniques in the personnel selection and placement process. Firstly, by which criteria a news editor is going to be recruited in a media group active in the media production business was determined by consulting experts' views. Afterwards, human resources experts who are experienced in their area and company managers were asked about the degree of importance of these criteria by way of a survey and the acquired data were analyzed with the Analytic Hierarchy Process (AHP). 15 experimental candidates who stood out as a result of the analysis based on the degree of importance were evaluated with the MAUT and GRA methods and the most suitable ones among them were indicated. AHP, MAUT and GRA are multi-criteria decision techniques. The fact that GRA method, in particular, allows the decision maker to create hiring criteria for personnel selection contributes to the execution of the process with reduced costs both for the employer and for the candidates. Because at the end of the personnel selection process, it will be a more accurate approach to choose the most suitable candidate for the position in question rather than the most qualified one. Generally they are widely used in the analysis of complex decision problems. These methods can be employed to assist the decision-makers in placing alternatives in an order or selecting the most suitable alternative.