Image steganography and encryption algorithm for hiding important information from image‏
  1. Tez No: 843496
  2. Yazar: AYSAR ABD ALSATTAR SHAKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA KURNAZ TÜRKBEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Şifreleme, bir mesajın orijinal içeriğine erişimi engellemeye yardımcı olabilecek yaygın olarak kullanılan bir güvenlik yöntemidir. Bununla birlikte, iki veya daha fazla taraf arasında izinsiz iletişimin varlığı yine de mahremiyetin ihlali anlamına gelebilir. Bu tür bir problem, bir iletişim kanalının varlığını gizleyen gizlilik yoluyla güvenlik anlamına gelen steganografi ile aşılabilir. Bu ilk bakışta pek güvenli olmayabilir. Ancak teknoloji ilerledikçe steganografiyi uygulamanın yeni yolları mümkün hale geliyor. Steganografi yeni bir şey değil ancak dijital steganografi halen araştırılan bir çalışma alanıdır. Bu araştırma, herhangi bir gizli mesajı gizlemek için hem sesi hem de çerçeveleri kılıf olarak kullanan LSB tabanlı bir video steganografi tekniğinin uygulanabilirliğine odaklanmaktadır. Önerilen bu teknik, yalnızca sesi veya tüm videonun karelerini kullanmak yerine, bir videodaki çok sayıda kare ve ses örneğinden yararlanır. Bu, videoya yerleştirilebilecek gizli verilerin kapasitesinin önemli ölçüde artırılmasına olanak tanır. Bu sorun, ses ve görüntü steganografisi için mevcut araştırmalara dayanan ve bunlar üzerine inşa edilen iki alt algoritmanın ayrı ayrı geliştirilmesiyle çözülmüştür. Daha sonra her iki alt algoritma da video steganografi algoritmasına uyarlandı. Algoritmalar, ölçeklenebilirlik göz önünde bulundurularak geliştirildi; bu, videonun gizli veriler için yeterli kapasiteye sahip olması koşuluyla, bir videoya teorik olarak sonsuz miktarda gizli verinin yerleştirilebileceği anlamına gelir. Ancak bu, günümüzde mevcut olan teknolojiyle (örneğin, veri türü değer aralıklarıyla) sınırlıdır. Test, böl ve yönet yaklaşımıyla yapıldı; önce her iki alt algoritma ayrı ayrı test edildi, sonra birlikte test edildi. Bu çalışmada kullanılan kalite ölçütü Tepe Sinyal-Gürültü Oranıdır. Alt algoritmalar farklı medya türleriyle test edildi ve tespit edilebilirliği azaltmak için mümkün olan en iyi koşullar, yani verileri grenli bir görüntüde gizlemek araştırıldı. Mümkün olduğunda alt algoritmalar, mevcut literatürdeki ve mevcut araçlardaki algoritmalarla da karşılaştırıldı. Elde edilen sonuçlar, 5. bölümde daha ayrıntılı olarak tartışılan alt algoritmalar için ideal görüntü ve ses koşullarını göstermektedir. Mevcut çalışmalar arasında da karşılaştırma yapıldı ve geliştirilen alt algoritmalar ve video steganografi algoritması genel bir gelişme gösterdi. Araştırma sorusunu ele almak için, yalnızca ses veya çerçeveleri kullanan bir video steganografi yaklaşımına göre hem görüntü hem de ses akışlarını kullanan bir video steganografi yaklaşımında bir gelişme sağlandı. Çerçeveler ve ses arasındaki ideal gizli veri dağıtım oranı da daraltıldı. Kapak ortamının ideal koşulları araştırıldı. Bu çalışmada sunulan bulgular ve analizler ışığında, sıkıştırmaya karşı sağlamlık, kanıt oluşturmak için örneğin yapay gürültü dahil edilerek kapak ortamının ön işlenmesine ilişkin daha derinlemesine araştırma dahil olmak üzere diğer alanlarda daha fazla araştırma yapılabilir. steganografinin daha az tespit edilebilir olması ve steganaliz saldırılarına karşı test edilmesi.
Özet (Çeviri)
Encryption is a commonly used method of security that can help prevent access to the original contents of a message. Nonetheless, the unauthorized presence of communication between two or more parties can still prove to be a breach of privacy. Such a problem can be overcome with steganography, this being security by obscurity, which hides the presence of a communication channel. This might not prove very secure at first glance. However, as technology advances, new ways to implement steganography become possible. Steganography is nothing new, but digital steganography is an area of study which is still being explored. This research focuses on the feasibility of an LSB based video steganography technique which uses both the audio and frames as a cover for hiding any secret message. This proposed technique takes advantage of the numerous number of frames and audio samples in a video, instead of utilizing just the audio or the frames of the whole video. This gives the possibility of significantly increasing the capacity of secret data that can be embedded in the video. This was tackled by developing two sub-algorithms for audio and image steganography separately, which are based and built upon existing research. Both sub-algorithms were then adapted for a video steganography algorithm. The algorithms were developed with scalability in mind, meaning that a theoretical infinite amount of secret data can be embedded in a video, given that the video has enough capacity for the secret data. However, this is limited by the technology present today, for example, data type value ranges. Testing was done by a divide and conquer approach, first testing both sub-algorithms separately and then testing them together. The quality metric used in this study is the Peak Signal-To-Noise Ratio. The sub-algorithms were tested with different types of media and the best possible conditions to reduce detectability were explored, that is, hiding data in a grainy image. When possible, the sub-algorithms were also com- pared with algorithms from existing literature and existing tools. Results gathered show ideal image and audio conditions for the sub-algorithms which were discussed further in detail in the chapter 5. Comparison between existing works was also done and the developed sub-algorithms and video steganography algorithm showed an overall improvement. To address the research question, there was an improvement of a video steganography approach utilizing both image and audio streams over a video steganography approach which utilizes only the audio or frames. An ideal secret data distribution ratio between the frames and the audio was also narrowed down. Ideal conditions of cover media were studied. In view of the findings and analysis presented in this study, further research may be carried out in other areas, including robustness against compression, more in-depth research of pre-processing the cover media, by for example including artificial noise, to make evidence of steganography less detectable, and testing against steganalysis attacks.