Osmaniye'de nüfus ve yerleşme
- Tez No: 36991
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSİN GÜNGÖRDÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
İlk defa 1865 yılında Amanos dağlarının Yukarıova'y a bakan kuzey eteklerinde kurulan Osmaniye, idari yönden bağlı olduğu Adana ilinin 84 km. doğusunda yer almaktadır. Osmaniye ilçesinin güneyi, kuzeyi ve doğusu dağlıktır. Güneyinde Amanos dağlan bir set gibi ilçeyi güneybatı-kuzeydoğu yönünde kuşatmıştır. Osmaniye ilçesinin orta ve batı kesimleri ise, ovalıktır. Yörede Akdeniz iklimi hüküm sürmekte ve bu sebeple yazları çok sıcak geçmektedir. Kışları ise, ılık ve yağmur yağışlı olup, sıcaklık 0°C'nin üzerindedir. Osmaniye, yörede göçebe olarak yaşayan Türkmen aşiret ve boylarını yerleşik hayata geçirmek ve asayişi düzenlemek amacıyla gelen Fırka-i islahiye tarafından kurulmuştur. Kurulduğu yıllarda yapılan bir araştırmaya göre Osmaniye küçük bir kasaba özelliği taşımakta ve 1891 yılında 650 kişi nüfusa sahip bulunmaktaydı. * Osmaniye sahip olduğu uygun iklim şartlan, verimli topraklar ve ticaret imkanlan neticesinde gelişmiş ve 1908 yılında Cebel-i Bereket adında bir sancak kurularak onun merkeziliğini yapmıştır. Bu sancağa Bahçe, Ceyhan, Dörtyol, Kadirli ve Yeşilkent ilçeleri bağlı bulunmaktaydı. Cebel-i Bereket sancağı 1933 yılında dağıtılmış ve Osmaniye Adana iline bağlanmıştır. Yörede geniş tanm topraklarının bulunması, tarım ürünlerinin ticaretinin yapılması ve uygun ulaşım şartlarının olması Osmaniye'yi sürekli geliştirmiştir. İlk düzenli nüfus sayımında 18282 kişi nüfusa sahip olan ilçenin nüfusu artmış ve 1990 yılında 174.875 kişiye ulaşmıştır. Nüfus artışının sebeplerini doğum oranlarının hızlı bir şekilde anması ve ilçeye dışardan olan göçler teşkil etmektedir. ]. Cuincı, V., (1891). Turquic D'Asie, Paris.Osmaniye ilçesi insanların yerleşik hayata geçtiği Neolotik çağdan bu yana yerleşim alanı olmuştur. Yapılan araştırmalar sonucu Osmaniye'nin yakın çevresinde Neolotik ve Kalkolotik çağdan kalma höyüklere rastlanmıştır. Tarih boyunca Osmaniye ve yakın çevresi çeşitli medeniyetlerin kurulduğu ve değişik insan topluluklarının yaşadığı yer olmuştur. Türklerin Osmaniye'ye gelmeleri Malazgirt Savaşı'ndan sonra olmuştur. Bugün yörede bulunan yerleşim yerlerinin bazı Türk aşiret ve boylarına ait isimleri taşıması, buranın bir Türk yurdu olduğunun göstergesidir. Yöredeki en büyük yerleşim yeri Osmaniye şehridir. Şehrin nüfusu 1990 yılında 122.307 kişidir. Şehir Amanos dağlarından kaynağını alan Karaçay deresinin meydana getirdiği birikinti konisi üzerinde kurulmuştur. Şehir çok geniş bir hinterlanta sahiptir. Bu sebeple çevresinde bulunan Kadirli, Bahçe, Düziçi ve Yeşilkent ilçelerinin ticaret merkezliğini yapmaktadır. Osmaniye şehri gerek alt ve gerekse üst yapısını tamamlamış; ekonomik, sosyal ve kültürel özellikleri ile oldukça gelişmiş bir yerleşim yeridir. Sahip olduğu bu özellikleri, Osmaniye şehrinin ileride daha modern bir şehir olacağını göstermektedir. II
Özet (Çeviri)
Osmaniye, founded for the first time in 1865 on the nort feet of Amanos mountains overlooking Yukanova, is located 84 kms. west to Adana which it is connected with administratively. The southern, northern and eastern parts of the county are mountainous. Amanos mountains lie in the southwestern-northeastern direction on the south. The centeral and western parts include plains. Since the Mediterranean climate dominates over the regiou it is hat in summer and it is warm and rainy during winter. The temparature is always above 0°C. Osmaniye was founted by Fırka-i islahiye with a view to maintain public order and provide permanent accommodation for nomadic Turkmen tribes living in the region. Accoiding to a survey made in the establishment years, it was a town with a population of 650 in 1891. Due to suitable climate, fertile soil and trade facilities, it has developed and become the center of Cebel-i Bereket which was a subdivision of the province. The counties Bahçe, Ceyhan, Dörtyol, Düzici, Kadirli and Yeşilkent were connected with this subdivision. This subdivision was abolished in 1931 and Osmaniye was atlached to Adana. Vast agricultural areas, trade of agricultural products and suitable transportation provisions in the region has been devoloping Osmaniye cantinoously. The population increased from 18282 in the first census to 174.875 in 1990. The grounds for the incicase in population is the high birth rate and migration from other places. 1. Cuinet, V., (1891). Turquie D'Asie, Paris. IllOsmaniye has been a setting place since Neolithic Ase. As a result of excavations, some tambs from prehistoric ages was found near Osmaniye, Osmaniye and its surrounding has been a place where some civilizotious settled land different communities lived the settlement of Turks in Osmaniye was after Malazgirt war. That the settling places in the region have the names of Turkish tribes shows that Osmaniye is Turkish land. The largest location in the region is the city of Osmaniye, it's population was 122.307 in 1990. The city is lacated on the cone that the rivulet of Karacay, the source of which is Amanos mountains, constitute. The city has a broad hinterland, for this reason, it is the trade center of the counties of Kadirli, Bahçe, Düzici and Yeşilkent. Osmaniye is a seltling place that has completed its infrastructure and highly developed with economic, social and cultural feotures. These feature show that Osmaniye will be more modern in the future. rv