Göksu (Silifke) ve Seyhan (Tarsus) nehirlerinin Acısu Bölgesi Cyprinidae (Teleostei) komünite yapısının incelenmesi
Identification of Cyprinidae (Teleostei) community structure in estuarine zone of Göksu (Silifke) and Seyhan (Tarsus) rivers
  1. Tez No: 529553
  2. Yazar: BERAT TOCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ İNNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada; Göksu ve Seyhan nehirlerinin acısu bölgesinde Cyprinidae komünite yapısı incelenmiştir. Bu çalışma Kasım 2014-Haziran 2017 tarihleri arasında 11 farklı dönemde her bir nehirde 3 istasyon olmak üzere toplam 6 istasyonda farklı av araçları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma süresince tespit edilen türler ekolojik kategorilere göre sınıflandırılmış; çeşitlilik, düzenlilik ve baskınlık indeks değerleri alana ve zamana bağlı olarak hesaplanmıştır. Çalışmada; Göksu Nehri'nde Cyprinidae familyasına ait; Acanthobrama orontis, Chondrostoma toros, Carassius gibelio ve Luciobarbus pectoralis olmak üzere 4 tür tespit edilmiştir. Seyhan Nehri'nde Cyprinidae familyasına ait; Acanthobrama orontis, Carassius gibelio, Cyprinus carpio ve Garra culiciphaga olmak üzere 4 tür tespit edilmiştir. Her iki nehir sisteminin acısu bölgesinde ortak olarak bulunan Carassius gibelio sistemlere sonradan giren yabancı balık türü iken, Acanthobrama orontis akarsuların doğal türüdür. Bolluk açısından değerlendirildiğinde, çalışma dönemleri boyunca en bol bulunan tür Göksu Nehri'nde Luciobarbus pectoralis (%81,07), Seyhan Nehri'nde Carassius gibelio (%86,22)'dur. Sıklık derecelerine göre bakıldığında, Göksu Nehri'nde Luciobarbus pectoralis (%90,9) devamlı bulunan tür, Seyhan Nehri'nde Carassius gibelio (%54,55) genellikle bulunan tür olarak değerlendirilmiştir. Her iki nehir sisteminde de çeşitlilik, düzenlilik ve baskınlık indeks değerlerine bakıldığında bu değerler sırasıyla Göksu Nehri'nde 0,6542, 0,4809 ve 0,6745; Seyhan Nehri'nde ise 0,5489, 0,4328 ve 0,75 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, has been carried out in 11 separate periods of study between November 2014 – June 2017, at 6 total stations (3 stations from each river), with different fishing gears, to determine the community structure of Cyprinidae family living in the estuary zones of Göksu and Seyhan Rivers. For this purpose; identified species have been classified according to their ecological categories, and diversity, evenness and dominancy index values have been calculated based on zone and time. 4 species, belonging to Cyprinidae family, have been identified in Göksu River throughout the study. Those are; Acanthobrama orontis, Chondrostoma toros, Carassius gibelio and Luciobarbus pectoralis. In Seyhan River, 4 species belonging to Cyprinidae family have been identified. Those are; Acanthobrama orontis, Carassius gibelio, Cyprinus carpio and Garra culiciphaga. While Carassius gibelio, found in both river systems, is an exotic species, Acanthobrama orontis is a natural species that uses both river systems. When it isevaluated according to abundance, most abundant species in Göksu River is Luciobarbus pectoralis (81,07%) and for Seyhan River it is Carassius gibelio (86,22%). According to frequency; in Göksu River, Luciobarbus pectoralis (90,9%) have been evaluated as premenant species, in Seyhan River Carassius gibelio (54,55%) have been evaluated as common species. In both river systems diversity, evenness and dominancy index values are calculated in respective order; in Göksu River; 0,6542, 0,4809 and 0,6745 and in Seyhan River; 0,5489, 0,4328 and 0,75.