Giresun Dağları Alpin Bölgesinde yayılış gösteren bazı endemik türlerin antioksidan kapasitelerinin belirlenmesi
Determination of antioxidant capacities of some endemic species which spread in Alpine region of Giresun Mountains
- Tez No: 529574
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRİYE AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, Giresun ili Eğribel geçiti yakınlarında (Alpin Bölgesi) doğal olarak yetişen Apiaceae familyasına ait Heracleum platytaenium Boiss., Scrophulariaceae familyasına ait Digitalis lamarckii Ivanina ve Geraniaceae familyasına ait Geranium ibericum Cav. subsp. jubatum (Hand.-Mazz.) P.H.Davis türlerinin MeOH ekstraktlarının antioksidan aktiviteleri 1,1-difenil-2-pikril-hidrazil (DPPH) ve 2,2'-azino-bis(3-etilbenzotiazolin-6-sülfonik asit) (ABTS) serbest radikali giderme analizleri ile toplam fenolik bileşik miktarları ise Folin-Ciocalteu ayracı (FCR) kullanılarak UV-Vis Spektrofotometre ile değerlendirilmiştir. Analizlerde soxhlet ve maserasyon olmak üzere iki ekstraksiyon yöntemi kullanılmıştır. Bitkiler kök, gövde, yaprak, çiçek ve meyve bölümlerine ayrılarak gölgede kurutma işlemine tabi tutulmuştur. Analiz sonucunda Heracleum platytaenium Boiss. bitkisinin tüm bölümlerinde, 3 bitki arasında en düşük % inhibisyon değerleri ölçülmüştür. Geranium ibericum jubatum bitkisi, kullanılan standart maddeler göz önünde bulundurulduğunda oldukça yüksek % inhibisyon değerleri sergilemiştir. Tez çalışmasında analiz edilen bitkiler dikkate alındığında, Heracleum platytaenium Boiss. bitkisinin“çiçek”bölümü en yüksek değerlere sahip iken, Digitalis lamarckii Ivan. ve Geranium ibericum jubatum bitkilerinde“kök”bölümleri diğer bölümlere göre daha yüksek değerler sergilemiştir. DPPH ve ABTS serbest radikal giderme aktivitesi analizleri sonucunda elde edilen farklı konsantrasyonlardaki % inhibisyon değerleri, SC50 değerlerine dönüştürülmüştür. Soxhlet ve maserasyon ekstraksiyonu ile elde edilen ekstraktların analiz sonuçlarının arasında önemli farklılıklar olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the antioxidant activities of MeOH extracts of Heracleum platytaenium Boiss. of the Apiaceae family, Digitalis lamarckii Ivanina of Scrophulariaceae family, and Geranium ibericum Cav. subsp. jubatum (Hand.-Mazz.) P.H.Davis of Geraniaceae family species naturally grown in the vicinity of Giresun-Eğribel passages were evaluted by 1,1-diphenyl-2-picrylhydrazyl (DPPH) and 2,2'-azino-bis(3-ethylbenzothiazoline-6-sulphonic acid) (ABTS), free radical scavenging analyzes and the total phenolic compound quantities by Folin-Ciocalteu reagent (FCR) by UV-Vis spectrophotometer. Soxhlet and maceration methods were used as extraction methods in the analyzes. The plants were separated from root, stem, leaf, flower and fruit parts and subjected to drying process. As a result of the analysis in all parts of the Heracleum platytaenium Boiss. plant, the lowest % inhibition values between 3 plants were measured. Geranium ibericum jubatum plant exhibited very high % inhibition values when the standard materials used were taken into consideration. When the plants analyzed in the thesis study are taken into account, Heracleum platytaenium Boiss. while the“flower”part of the plant were the highest values, Digitalis lamarckii Ivan. and“root”parts of Geranium ibericum jubatum plants were showed higher values than the other parts. The % inhibition values at different concentrations obtained as a result of DPPH and ABTS free radical scavenging activity analyzes were converted to SC50 values. It has been found that there are no significant differences between the results of analysis of extracts obtained with soxhlet and maceration extractions.