İş tatmini ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişki
The relationship between job satisfaction and organizational citizenship behavior
  1. Tez No: 529573
  2. Yazar: CAHİDE MERVE TOKEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada iş tatmini ve örgütsel vatandaşlık arasındaki ilişkiyi çözümlenmeye çalışılmıştır. İş tatmini ve örgütsel vatandaşlık kavramları işletmeler ve çalışanlar için oldukça önemli bir kavramdır. Son zamanlarda bu kavramlar üzerine gerçekleştirilen çalışmalarda bu önemi ortaya koymaktadır. İş tatmini hizmet veren kişinin gerçekleştirdiği iş sonucunda elde ettiği manevi ya da maddi gereksinimleri ve bireysel değer yargılarıyla örtüşmesine imkan sağladığını anladığı zaman yaşadığı duygudur. Örgütsel vatandaşlık ise, örgütsel ve bireysel etkinlikte hizmet verenlerin niteliğini ön plana çıkarmakta ve hizmet verenlerin resmi iş tanımlarının dışında gönüllü olarak sergiledikleri etkinlikleri ve davranışları ifade etmektedir. İş tatmini ve örgütsel vatandaşlık arasındaki ilişkiyi incelemek için beşli Likert tipi iki ölçek kullanılmıştır. İş tatmini ölçeği ile örgütsel vatandaşlık ölçeği üniversitede idari pozisyonlarda hizmet veren 300 kişiye ulaştırılmış olup 210 kişi ankete eksiksiz dönüş yapmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel analize tabi tutulmuş ve yapılan analizler sonucunda iş tatmini ölçeği ile örgütsel vatandaşlık ölçeği arasında orta seviyede anlamlı bir ilişkinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was attempted to solve this study to reveal the relationship between job satisfaction and organizational citizenship. Job satisfaction and organizational citi-zenship concepts are a very important concept for businesses and employees. Recently, studies on these concepts have revealed this prominence. It is the emotion I have experienced when I realize that the spiritual part of the work accomplished by the job satisfaction provider enables me to match with my material needs and individual value judgments. Organizational citizenship, on the other hand, emphasizes the quality of service providers in organizational and individual activities, and expresses activities and behaviors voluntarily exhibited by service providers other than their official job descriptions. Two five-point Likert-type scales were used to examine the relationship between job satisfaction and organizational citizenship. The job satisfaction scale and the organizational citizenship scale were delivered to 300 people in administrative positions in the university, and 210 people returned to the survey in full. The data obtained were statistically analyzed and it was seen that there was a meaningful relation between the job satisfaction scale and the organizational citizenship scale in the middle level as a result of the analyzes made.