Ortaöğretim öğrencilerinin umut, duygu düzenleme algılarının başarı yönelimleri üzerindeki etkisi
The effect of secondary school students perception of hope and emotion on success
- Tez No: 529630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVAT EKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı, umut, duygu düzenleme ve başarı (amaç) yönelimi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada değişkenler arasındaki ilişkiden yola çıkarak umut ve duygu düzenlemenin öğrenme yönelimini açıklama-yordama gücü ve duygu düzenlemenin umut ve öğrenme yönelimi arasındaki aracı rolü de incelenmiştir. Araştırma ilişkisel tarama modelinde betimsel bir araştırmadır. Araştırmaya 9.,10,.11 ve 12. Sınıf düzeyinde 1448 ortaöğretim öğrencisi katılmıştır. Araştırmada umut ölçeği, duygu düzenleme ölçeği ve başarı (amaç) yönelimi ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistiklerden aritmetik ortalama ve standart sapma, Manova, Anova, Korelasyon analizi, Çoklu Regresyon Analizi ve Yapısal Eşitlik Modeli kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen buğulara göre amaca ilişkin motivasyon, amaca ulaşmada farklı yollar belirleme, bilişsel yeniden değerlendirme ve öğrenme yönelimi arasında pozitif anlamlı ilişki bulunmuştur. Amaca ilişkin motivasyon, amaca ulaşmada farklı yollar belirleme ve bilişsel yeniden değerlendirmenin öğrenme yöneliminin anlamlı yordayıcısı olduğu ve bilişsel yeniden değerlendirmenin umut ile öğrenme yönelimi arasında arabuluculuk rolü olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main object of this research is to examine the relation between hope, emotion regulation and goal orientation. In the research, the mediation role between the explanation-regression force of hope and emotion regulation for learning orientation and hope and learning orientation of emotion regulation was assessed through the relationship between the variables. The research is a descriptive study in the form of relational screening model. The research included 1448 secondary education students of 9th, 10th and 12nd grade. A hope scale, emotion regulation scale and goal orientation scale were used in the research. For data analysis, an arithmetic mean and standard deviation, Manova, Anova, Correlation analysis, Multiple Regression Analysis and Structural Equation Modeling among the descriptive statistics were used. According to the results obtained from the research, there was a significant correlation between motivation for the goal, finding different ways for achieving the goal, cognitive reassessment and learning orientation. It has been concluded that motivation for the goal, finding different ways for achieving the goal and cognitive reassessment are the significant predictors of the learning orientation and that cognitive reassessment has a mediation role between the hope and learning orientation.