Sigara içen bireylerin semen parametrelerinin ışık mikroskobu düzeyinde incelenmesi
Examination of sperm parameters of smokers in light microscope level
  1. Tez No: 529633
  2. Yazar: SENEM ÇETİN DURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÇETİN RAĞBETLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
. Bu çalışma sigara içen 35, sigara içmeyen 35 birey olmak üzere toplamda 70 birey üzerinde yapıldı. SB. SBÜ. Van Eğitim Araştırma Hastanesi Üroloji kliniğine gelen infertilite kriterlerimize uyan ve onay veren bireylerden alınan semen numuneleri mikroskobik ve makroskobik açıdan değerlendirilmek üzere çalışmaya alındı. Bu çalışmanın amacı sigaranın semen parametreleri üzerinde etkili olup olmadığını ve etkiliyorsa ne derece etkilediğini ortaya koymaktır. 3-5 günlük cinsel perhizden sonra alınan örnekler öncelikli olarak likefiye olmaları için yaklaşık olarak 20 dk. bekletildi. Ardından semen hacmi ölçülüp not edildi. Renk, görünüm, pH, likefaksiyon süresi, viskozitesi kaydedilerek makroskobik inceleme için hazırlıklara başlandı. Alt üst edilen sperm örneğinden lam üzerine 10µl damlatılarak lamelle yayılıp havada kurutulmuştur. Mikroskobik değerlendirme için elde edilen preparatlar 100'lük objektif ile ışık mikroskobunda incelendi ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO 2010) kriterlerine uygun olarak analizleri yapıldı. Çalışmamızda sigara kullanan grup ile kullanmayan grubun yaşa bağlı olarak semen parametreleri hareketli, hareketsiz, yavaş, toplam sperm konsantrasyonu, sayı ve kruger açısından değerlendirilip karşılaştırıldı. İstatistiksel olarak belirgin bir fark kaydedilmedi. Bu çalışma ile semen parametreleri üzerinde sigaranın etkisinin olmadığı gözlemlendi. Sonuçlar literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study was conducted on a total of 70 subjects, including 35 smokers and 35 non-smokers. Van training and research hospital were enrolled to study the microscopic and macroscopic aspects of sperm samples taken from individuals who met and approved our infertility criteria applying to the urology clinic. The our aim in this study is to determine if the cigarette has an effect on the semen parameters and so how much influences. The samples taken after three-five days of sexual abstinence were first waiting for approximately 20 minutes. Then the volume of semen was measured and noted. The appearance of color, appearance, pH, length of likefaction and viscosity were recorded and preparations for macroscopic examination were started. Ten microliters on top of the sperm sample and the lamellae were spread and dried in air. The preparations obtained for microscopic evaluation were examined by light microscope with 100 lenses and analyzed base on world health organization rules. In our study, the semen parameters of the non-smoker group and non-smoker group were evaluated and compared in terms of age, mobility, immobility, slow, total sperm concentration, number and kruger. There wasn`t statistically significant difference. No smoking effect was observed on semen parameters with this study. The results are discussed in with literature.