Süt dişlerinde hazır zirkonyum kuronların kırılma dirençlerinin ve klinik başarısının değerlendirilmesi
Evaluation the fracture resistance and clinical success of prefabricated zirconium crowns on primary teeth
  1. Tez No: 529646
  2. Yazar: İPEK ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. HÜSEYİN KARAYILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; süt azı dişlerine 4 farklı yapıştırma simanı kullanılarak uygulanan hazır zirkonyum kuronların (HZK), termal siklus özellikli çiğneme simülatörü (TSÖÇS) kullanarak retansiyonlarını ve kırılma dayanımlarını incelemek ve HZK uygulanmış dişlerin klinik başarısını, retansiyonunu, dişeti sağlığı üzerine etkisini ve ebeveyn memnuniyetini değerlendirmektir. Yöntem: Çalışmamızın birinci kısmında, 120 adet çekilmiş süt azı dişine, dört farklı özellikteki siman materyali (Cam iyonomer siman-(CİS), rezin modifiye cam iyonomer siman (RMCİS), rezin siman ve biyoaktif siman) kullanılarak simante edilen HZK'lar, TSÖÇS ve basma testleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmamızın ikinci (klinik) kısmında ise, 4 farklı simantasyon materyali kullanılarak süt azı dişlerine uygulanmış olan, 60 HZK çalışmaya dahil edilmiştir. 12 aylık kontrol sürecinde, HZK'ların retansiyonu, dişeti sağlığı üzerine etkisi ve ebeveyn memnuniyeti değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamızın birinci kısmında TSÖÇS'ye tabi tutulan ve tutulmayan tüm gruplar arasında en yüksek basma testi sonucu sırasıyla rezin siman ve CİS ile simante edilmiş HZK gruplarında görülmüş olup, ancak bu farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0,05). İkinci bölümde ise, en yüksek sağ kalım RMCİS ile simante edilmiş grupta görülmesine rağmen gruplar arasında anlamlı farklılık olmadığı sonucuna varılmıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study is to examine the rate of the retained prefabricated primary zirconium crowns (PPZCs) subjected to chewing simulation test with thermocycling mechanical loading (CSTTML) and evaluate fracture resistance of samples, cemented with four different luting cements. And also we aimed to evaluate the PPZCs' clinical success, retention rate, effect on periodontal health and parental satisfaction. Method: In first part of our study a total of 120 extracted primary molar teeth were restorated using four different luting materials (Bioactive cement, resin cement, glass ionomer cements (GICs), resin modified GICs) with PPZCs, After half of each groups subjected to CSTTML, all the samples subjected to fracture tests and the mean force required to fracture the PPZCs was noted. In the second part of our study was included 60 PPZCs, restored using 4 different luting cements. The study included 60 PPZCs and 12 months of clinical evaluation and parents satisfaction was carried out. Results: After the CSTTML test, in all groups-subjected and non-subjected CSTTML-resin cement groups showed the highest fracture resistance, also there was no statistic difference between GICs (p=0,888). The second clinical part our study, the highest survival rate were belonged to resin-modified GIC, but there was not significantly different between all the groups (p>0,05).