Sigara kullanımının kornea sinir lifi üzerine etkisinin konfokal mikroskopi ile değerlendirilmesi
THE Evaluation of smoking on corneal nerve fibers using in-vivo confocalmicroscopy
- Tez No: 529647
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU BOZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Sigara kullanan bireylerde kuru göz sıklığının ve oküler yüzey değişikliklerinin ve kornea sinirleri üzerine etkisinin in-vivo konfokal mikroskopi ile incelenmesi. GEREÇ-YÖNTEM: Çalışmamıza yaşları 25-45 arasında değişen 30 sigara kullanan ve 30 sigara kullanmayan kişi dahil edildi. Sigara kullanım süreleri 5-30 yıl arasında, günlük sigara adetleri 4-30 arasında değişiyordu. Hastaların yapılan göz muayenesinde blefarit ve MBD mevcudiyeti değerlendirildi. Gözyaşı kırılma zamanı(GKZ),Oxford boyanma, Schirmer testi,OSDI testi ve sağ gözlerine konfokal mikroskopi yapıldı. Konfokal analizde otomatik olarak mm2 başına düşen sinir liflerinin sayısı (CNFD), ana sinir lifleri üzerindeki dal noktalarının sayısı(CNBD), toplam sinir uzunluğu (CNFL), toplam sinir dalı sayısı (CTBD), toplam sinir lifi alanı (CNFA) ve ortalama sinir lifi genişliği (CNFW) hesaplandı. Elde edilen veriler sigara kullanan ve kullanmayan kişilerde Student t testi ve ki-kare ile karşılaştırıldı ve p0.05). SONUÇ: Sigara kullananlarda kuru göz, blefarit ve MBD sık olarak görülmekle beraber mm2 başına düşen sinir liflerinin sayısında azalma izlenmiştir. Sigara kullanım süresinin daha uzun olduğu geniş popülasyonlarda yapılacak çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Investigation of the effects of dry eye and ocular surface changes on corneal nerves of smoking individuals via in-vivo confocal microscopy. Materials and methods:: The study included 30 smokers and 30 non-smokers aged 25-45 years. Smoking time ranged between 5-30 years and the number of daily cigarettes ranged from 4-30. The presence of blepharitis and MBD was evaluated in the eye examination of the patients. Tear break-up time (GKZ), Oxford staining, Schirmer test, OSDI test and confocal microscopy in right eyes have been done. In confocal analysis, the number of nerve fibers per mm2 (CNFD), the number of branch points on the main nerve fibers (CNBD), total nerve length (CNFL), total number of nerve branches (CTBD), total nerve fiber area (CNFA) and average nerve fiber width (CNFW) have been automatically calculated. The obtained data were compared with Student ttest and chi-square in the smokers and non-smokers and p 0.05). RESULT: Although dry eye, blepharitis and MGD are common in smokers, decreased number of nerve fibers per mm2. There is need for studies to be done in large populations with longer smoking times.