Süt dişlerinde hazır pediatrik cam fiber kuronların klinik başarısının değerlendirilmesi
Evaluation of the clinical success of pediatric glass fiber CRONWS in primary TEETH
- Tez No: 757769
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜLFİKAR ZAHİT ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; süt azı dişlerine 2 farklı yapıştırma simanı kullanılarak uygulanan hazır pediatrik cam fiber kuronların (CFK), klinik başarısını, dişeti sağlığı üzerine etkisini ve ebeveyn memnuniyetini değerlendirmektir. Yöntem: Çalışmamızda yaşları 5-9 arasında değişen 38 çocuğun süt azı dişlerine, 2 farklı siman materyali [cam iyonomer siman (CİS) ve rezin modifiye CİS (RMCİS)] kullanılarak 62 CFK uygulanmıştır. 12 aylık kontrol sürecinde, CFK'ların retansiyonu, anatomik bütünlüğü, dişeti sağlığı üzerine etkisi ve ebeveyn memnuniyeti değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda en yüksek sağ kalım RMCİS ile simante edilmiş grupta görülmesine rağmen gruplar arasında anlamlı farklılık bulunmamaktadır (p>0,05). CFK uygulanan dişlerin plak indeksi skorlarında başlangıç değerlerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir değişimin olmadığı görülmüştür (p>0,05). Gingival indeks skorları değerlendirildiğinde ise başlangıç değerlerine göre kontrol seanlarında görülen artış önemli düzeyde anlamlıdır (p≤0,001). Ebeveynlerin CFK'lardan genel olarak memnun oldukları ancak dayanıklılık konusunda estetik parametrelere oranla memnuniyetin daha düşük olduğu gözlenmiştir. Sonuç: Çalışmamızda on iki aylık takipte, CFK'larda görülen yüksek kırılma, aşınma oranları ve periodontal indeks verileri değerlendirildiğinde; CFK'ların uzun süreli klinik kullanımda başarı oranının düşük olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study; To evaluate the clinical success, effect on gingival health and parental satisfaction of pediatric glass fiber crowns (GFC) applied to deciduous molars using 2 different luting cements. Method: In our study, 62 GFCs were applied to the primary molars of 38 children aged 5-9 years, using 2 different cement materials [glass ionomer cement (GIC) and resin modified GIC (RMGIC)]. During the 12-month control period, the retention, anatomical integrity, effect on gingival health and parental satisfaction of GFCs were evaluated. Results: In our study, it was concluded that although the highest survival was observed in the group cemented with RMGIC, there was no significant difference between the groups (p>0.05). It was observed that there was no statistically significant change in the plaque index scores of the teeth that underwent GFC compared to the initial values (p>0.05). When the gingival index scores are evaluated, the increase observed in the control sessions compared to the initial values is significantly significant (p≤0.001). It was observed that the parents were generally satisfied with the GFCs, but the satisfaction was lower in terms of durability compared to the aesthetic parameters. Conclusion: In our study, while evaluating the improvements, involvement and periodontal data in GFCs during the two-month follow-up; The success of GFCs in long-term use is partially seen.