Parkinson hastalarının beyin ventrikül hacimlerinin hesaplanması
Evaluation of brain ventricular volumes of parkinson disease patients
- Tez No: 529648
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİYE BİKEM SÜZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Nöroloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Anatomy, Neurology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Parkinson hastalığında çevre yapılardaki ilerleyici nörodejenerasyonun sonucunda beyin ventrikül hacimlerinde artış meydana gelmektedir. Günümüzde giderek önem kazanan otomatik segmentasyon yöntemleri beyin yapılarının hacimlerinde meydana gelen değişiklikleri ölçmek için sıklıkla kullanılmaktadır. Bu çalışmada MRICloud servisi ile Parkinson hastaları ve sağlıklı bireylerin beyin ventrikül hacimlerinin hesaplanması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya 43 Parkinson hastası ve 45 sağlıklı birey dahil edildi. Bireylerin beyin ventrikül hacimleri otomatik bir segmentasyon yöntemi olan MRICloud servisi ile ölçülerek karşılaştırıldı. Bireylerin ventrikül hacimlerindeki farklılıklar değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: In Parkinson's disease, brain ventricular volumes increase as a result of progressive neurodegeneration in peripheral structures. Automatic segmentation methods, which are increasingly important nowadays, are frequently used to measure changes in volumes of brain structures. The aim of this study was to evaluate the brain ventricular volumes of patients with Parkinson's disease and healthy individuals by MRICloud service. Method: 43 patients with Parkinson's disease and 45 healthy subjects were included in the study. Brain ventricular volumes of individuals were measured by MRICloud, an automated segmentation method. The differences in ventricular volume were evaluated.